Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: ÇİN'den dönerken 12 adet cep telefonunu yanımda getirdim.


Sn, Centaur

Öncelikle, yurtdışından gelen yolcuların beraberlerinde getirebilecekleri Cep Telefonu, 2 yılda 1 adet ile sınırlıdır.Bunu bilmenizde fayda var.
Bahsettiğiniz 12 adet Cep Telefonunu Zati Eşya kapsamında alabilmeniz mümkün değildir.
1 adedini bu kapsamda alabilirsiniz.

Bunun dışında, firma adına faturaları var ise, firma adına ithalatını yapabilirsiniz .Ancak adet olarak numune veya kendi ihtiyacında diye gümrük değerlendirmez bu eşyayı. O nedenle muhtemelen gerek Sanayi İl müdürlüğü bu ürüne Garanti Muafiyet Belgesi vermeyeceği gibi, Dış Ticaret Müsteşarlığı Bölge Müdürlüklerine bağlı Dış Ticarette Standardizasyon Denetmenleri Grup Başkanlıklarınca bu ürünün İthalatında gerekli CE uygunluk denetimini ise, yine aynı şekilde numune olarak değerlendirmeyip, CE denetimine tabi tutacaktır.
Sonuç olarak;
1) Ürünlerin firma adına düzenlenmiş faturaları
2) Ürünün yolcu ambarına, firma adına teslim edilmiş ambar makbuzu,
3) Garanti Belgesi
4) Fatura bedelinin % 3 ü oranında bankaya yatırılmış KKDF dekontu

ibrazı ile oluşturlacak gümrük beyannamesinden sonra ilgili kurumdan CE uygunluk denetimi yapıldıktan sonra, Uygun çıkması halinde vergileri tahsil edilmek suretiyle gümrük malları serbest bırakabilecektir. CE denetimi için ise, ürüne İlişkin CE serttifikalarının olması gerekir.

Görüşüm bu şekildedir. Gümrük idaresinin bu konuda tasarrufu hangi yönde olabilir. Bunu ancak gümrük idaresi ile görüşüp öğrenebilirsiniz.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com