Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: gps navigasyon


Merhabalar,

ABD menşeli şirketimiz üstüne kayıtlı iki adet tekne için navigasyon sistemine ihtiyacımız var. Bununla ilgili olarak ABD'de bir firma ile görüştük ve her biri yaklaşık 5000 usd fiyatla iki adet set üzerinde anlaştık. Bu ürünlerin sınıfı 852691800019.

Forumda genel olarak eski mesajları okuyarak fikir sahibi olmama karşın merak ettiğim bir iki soru var, yardımı olacak üyelere şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle bu navigasyon sistemleri teknelerin kayıt altında olduğu şirkete fatura ediliyor, hal böyleyken bunun ticaretini yapacak değiliz, usa dan aldığımız ürünü yine usa şirketi üstündeki (belgeleriyle sabit tekne kaydı anlamında) teknemize takacağız, gümrük vergisinden muaf mıyız?

İkincisi eğer muaf değilsek toplamda yaklaşık 10000 usd tutarı olan ürünler fedex ile gönderiliyor. Büyük olasılkla gümrükte takılacaklar. Bu aşamada elimizdeki belgelerle gümrükte derdimizi anlatabilir miyiz?

Mutlaka vergi ödeyeceksek, bu vergilerin toplamı %3,7 gümrük ve %18 kdv midir?

Bunu dışında kendimiz bu işlemleri takip edebilir miyiz? Ordino ücreti vb.. masraflar neler olur? Bu işleri takip edecek gümrük şirketi bu işlemlerle uğraşırsa nasıl fiyatlandırır?

Fedex vb. hızlı kargodan vazgeçip ulusal posta servisi ile mi talepte bulunsak sizce iyi olur? Zira okuduğum kadarıyla fedex kendi gümrükçülerine işlemleri havale ediyor ve hayli masraflı oluyor.. Postanede en azından bundan daha az maliyetler çıkacaktır..

Son olarak 10000 usdlik tutar için ithalat belgesine vb ihtiyacımız olur mu?

Yeniden teşekkür eder, iyi günler dilerim.