Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: çinden rulman


Sn, fırsat112

Belirttiğiniz GTİP Kodları; farklı dış çağlarda olan Bilyalı Rulmanları içermektedir.

Vergi Oranları ;
Gümrük Vergisi : % 8
KDV :% 18

Bir ürünün Distribütörünün olması, o ürünün İthalatı için yasal bir engel değildir. Burada önemli olan Markanın Orjinal olmasıdır. Taklit olmamasıdır. Bu şekilde yapılan İthalatlar, Paralel İthalat kavramı ile ifade edilir. Ancak yasal bir engel olmasa bile, Distribütör firmaca bu ürünün marka orjinalliği konusunda gümrükte tespit yapma ve sahte markalı mal tespiti halinde ancak ithalatını engelliyebileceği bilinmektedir.

Kaldıki siz zaten kendi ihtiyacınızda kullanma amaçlı getriyorsunuz. O nedenle sorun olmayacaktır.
Tabi bu durumdada marka orjinalliği şarttır.

TSE hususu; malınız gümrüğe geldikten sonra, TSE tarafından yapılan bir uygunluk değerlendirme işlemidir. Ürüne İlişkin bir Uluslararası Stansardizasyon Belgesi ve Uluslararası izlenebilirliği olan Akredite edilmiş kuruluşlardan alınmış test raporunun TSE ye ibrazı halinde uygunluk yazısı kolayca alınabilecektir. ( Bu belgeleri satıcı firmadan isteyebilirsiniz)

AQAP, GMP belgesi veya otomotiv üretimine münhasır “İmalat Yeterlilik Belgesi” veya “Tip Onayı Belgesi” sahibi sanayicilerin, kendi ihtiyaçları için yapacakları ithalatta, bu belgelerin ilgili gümrük idaresine sunulması halinde Türk Standartları Enstitüsü’nden alınan Uygunluk Belgesi aranmadan direk İthalatına izin verilecektir.


GÖZETİM Hususu; Ürünün CIF Kıymeti ( Mal bedeli+taşıma+sigorta) , 1 kg (brüt) başına 10USD nin üzerinde olması halinde gözetime tabi olmayacaktır.

10 USD nin altında olması halinde, Vergi matrahına ek kıymet beyan ederek 1 kg,başına CIF kıymeti 10 USD nin üzerine çıkarılarak İthalatı yapılabilmektedir.

Ancak; İthal eşyasının toplam brüt 50 kg kadar olması halinde gözetim uygulamasına tabi olmayacaktır.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com