Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: Yedek Parça İthali
Alıntı:
Giant´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba arkadaşlar. Yukarıdaki soruma cevap verirseniz sevinirim.
Şirket kurulumu tamam. Bu parçaları nasıl getirebileceğim. Oradaki arkadaşım gönderse postayla faturalarla beraber olur mu? Yoksa oradaki satışı yapan yerin mi göndermesi lazım? Ben burada satış yaparken faturada kesmek istiyorum. Gümrükten ne kadar vergi ödemem lazım?
Yardımcı olursanız memnun olurum.

Sn, Giant

Ticari maksatla İthalat yapacaksanız, malı satın aldığınız yerin sizin firmanıza fatura kesebilen bir yer olması lazım. Sizin arkadaşınız kendi firması var ise malı aldıktan sonra sizin firmanıza fatura ederek gönderebilir. Firması yok ise, malın alındığı yerden direk sizin firmanıza fatura ettirerek, malın sevkini yaptırması sağlıklı olacaktır. Tabi her halükarda mal bedeli ödemesi mutlaka faturayı kesen firmanın hesabına gönderilmesi gerekir.

Yukarıda izah ettiklerim çok önemli hususlar değildir.Bİr şekilde hal olacak konulardır.

Esas önemli olan konu, İthal etmek istediğiniz malzemelerin Gümrük ve Dış Ticaret Mevzuatlarındaki durumudur. Bu nedenle öncelikle getireceğiniz malzemeleri detaylandırarak mevzuatlarını incelettiriniz. Daha sonra sipariş safhasına geçersiniz.

Saygılarımla,

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com