Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Denizcilik Sektörü İhracatÇalıştığım şirketin 3 adet gemisi var yabancı bayraklı gemiler (antigua & barbuda bayraklı) ancak bütün işlemlerini Landeni Denizcilik Tic.A.Ş. (yani bizim Türk şirket) yapıyor ödeme,personel değişimi,beyanname v.s.Biz gemilere yurt içinden kumanya (yiyecek),teknik malzemeler,yağ,yakıt gibi malzemeler tedarik ediyoruz,sorun şu yabancı bayraklı gemiler olduğu için kdv siz (beyanname açılarak) gönderdiğimiz mallar var bunlar rahatlıkla ambarlı yada farklı bir gümrükten geçerek gemiye ulaştırılıyor,bunların haricinde kimi firmalar beyanname açamıyor yada düşük tutar olduğu için (beyanname ücreti 200.-euro) + kdv li olarak veriyor malları bunları gümrükten geçirirken bildiğim kadarıyla ..............................................,gemiye sorunsuz şekilde ulaşıyor,şimdi muhasebe açısından düşünürsek + kdv li olarak alınan mallar yasal yollardan geçerek mi gemiye veriliyor ilerde problem yaratır mı bizim için,bu arada gemi kaptanı gemi kaşesiyle birlikte alıyor, naqicreyn corporation (gemi) stoğuna mı yoksa Landine A.Ş. stoğuna mı giriyor bu mallar?yurt dışında evrak kontrolünde problem yaratır mı bu bize?Ayrıca merkez ofise teslim edilen mallar (valf,rulman gibi) servisteki arkadaşlarla gümrüğe gözükmeden gemiye veriliyor bunlar problem yaratır mı muhasebe açısından ilerde?


Sn, Purchasing

Lütfen mesajlarınızda, gümrük idarelerinde gayrı resmi işlemler yapılıyormuş anlamına gelecek ibareler kullanmayınız. Yanlış anlaşılmalara ve Meslek Sektörümüzün yanlış algılanmasına neden olabilir.

Saygılarımızla,
Gümrük Forum

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey