Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: TRANSİT TİCARET HAKKINDA


Merhaba muhammetyalcin,

Transit ticaret talepleri, "Transit Ticaret Formu" düzenlenmek suretiyle bankalara yapılmaktaydı.
08.02.2008 tarih, 26781 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2008/13186 sayılı karar ile transit ticarette taahhüt takibi kaldırılmış, başka bir anlatımla transit ticarette satış bedellerinin tasarrufu serbest bırakılmıştır. Yapılan bu değişiklik sonrasında TTF düzenlenmesi ve düzenlenen TTF’lerin bankalarca onaylanması şeklindeki uygulamaya son verilmiştir.


KDV açısından ,KDV Kanununun 6/b maddesine göre Türkiye’de ifa edilmeyen veya Türkiye’de faydalanılmayan hizmetler Türkiye’de yapılmamış sayılır ve verginin konusuna girmez, KDV beyanına dahil edilmez.

Transit ticarete konu mallar şirketin mal varlığına girip çıkmasına ve satışın fatura ile belgelenmesine rağmen, millileştirilmeksizin satışa konu olduğu için katma değer vergisinin konusuna girmemektedir. Dolayısıyla, katma değer vergisinin konusuna girmeyen işlemler “Katma Değer Vergisi Beyannamesinde”, “Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu (Ba)” ve "Mal ve Hizmet Satışlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Bs)" de hiçbir şekilde yer almayacaktır.


Türkçe Faturanızı keseceksiniz ama ne kambiyo nede vergi açısından bir sıkıntınız olmayacak