Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart İthalat işleminde sigorta
Merhaba,
firma olarak bir kaç sefer ithalat yaptık. Ürünleri FOB olarak satın alıyoruz ayrıca bir de karşı firmaya freight ödüyoruz. dolayısıyla gümrükçümüz CIFleştirme yapmak için Cost'un %3ü oranında bir tutar göstererek bunu sigorta bedeli olarak karşımıza çıkarıyor.

Bu sigorta olayı tam olarak nedir? Biz ürünü sigortalı getirmek için ne yapmalıyız? yurtdışı firmaya ne demeliyiz? yurtdışı firma faturaya freight ile birlikte sigortayı da bir kalem olarak belirtip belli bir tutar yazsa ve FOB yerine CIF yazsa, burada bizim gümrükçümüzün CIFleştirme yapmasına gerek kalmaz mı?

Yurtdışı firma CIF yazabilmek için herhangi bir sigorta bedeli ödemeli mi? Bu sigorta mevzu tam olarak bilinmiyor ve hiçbiryerden bu konuda tam bir açıklama bulamadım.

Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi çalışmalar.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey