Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Rusya Ve Ukrayna İhracat BelgeleriSERCONS Sertifika Merkezi


SERCONS 1996 yılında merkezi Moskova‘da, 2000 yılında ise Şube olarak İstanbul’da faaliyetlerine başlamıştır. Genişleme politikamız dâhilinde çeşitli ülkelerde temsilcilik ve şubelerimiz bulunmaktadır. Firmamız, kurulduğu tarihten itibaren Rusya Kalite Standartlarına Uygunluk Belgesi olan GOST-R Sertifikası’nın temini ile ilgili faaliyetlerini sürdürmektedir.

Firmamız, 2006 yılının hemen başında Rusya Federasyonu’ndaki GOSSTANDART kurumundan SERCONS adı ile yetki belgesi alarak (Akreditasyon No AB 28) çok çeşitli konularda sertifika vermeye yetkili kurum olma hakkını elde etmiştir.

Sercons Firması, 2000 yılından itibaren Ukrayna’da da zorunlu olarak istenen ve gümrüklerde sorulan Ukrayna Kalite Sertifikası olan UKR-SEPRO sertifikasını da vermektedir. Firmamız UKRAYNA‘ da -kendi alanında birçok ürüne sertifika vermeye yetkili kurum ile temsilcilik sözleşmesi imzalayarak sertifika teminini gerçekleştirmektedir.

2006 yılında AEB (Rus Avrupa İş Konseyi)’ye ve RTIB (Rus Türk İş Adamları Birliği)’e üye olan firmamız, bugüne kadar yerli yabancı çok sayıda üretici firmayı sertifikalandırmıştır. Bu firmaların içinde günümüzde dünyaca bilinen uluslararası firmaların yanı sıra, yerleşik Rus üretici firmalar da bulunmaktadır. Bu yetki alımlarından sonra kurumumuz bünyesinde 25 kişilik Rus Denetleme uzman heyeti çalışmaya başlamıştır. Firmamızın bu yetki belgesine sahip olmasıyla birlikte çeşitli prosedürleri, kurumumuzun genç ve dinamik personel kadrosuyla çok daha kısa sürede aşmaya başlamış, bu da bize daha fazla çalışma imkânı sağlayarak müşterilerimize hızlı ve ekonomik bir şekilde hizmet vermeyi kolaylaştırmıştır.

Sercons bünyesinde Moskova ofis 145, İstanbul Ofis 10, temsilciliklerle birlikte 200’e yakın personel çalışmaktadır.

VİZYONUMUZ: Yurtiçinde ve yurtdışında ulaşılan başarılı konumumuzu sürekli geliştirerek Sertifika hizmetlerinde, dünya da ve Türkiye'de en iyi olmak, ileri teknoloji bilgisi, dinamik ve yetkin kadrosuyla, girişimci, sağduyulu, müşteri odaklı yaklaşımıyla “mükemmel hizmet şirketi olmak” tır.

MİSYONUMUZ: Sertifika uzmanlığını iş süreçleri deneyimi ile birleştiren SERCONS’ UN misyonu, özgün hizmet anlayışı ve güncel teknoloji kullanımıyla müşterilerinin iş ihtiyaçlarına birebir cevap veren çözümler geliştirmektir.


GOST-R Sertifikasının Kulanımı


Rusya Federasyonu ve Beyaz Rusya (Belarus) sınırları dahilinde toptan ve perakende ticareti yapılan her ürün için GOST-R Kalite Sertifikası temini zorunluluğu vardır. Gost-R Kalite Sertifikasına sahip olmayan ürünlerin en ucuz pazarlar haricinde satılması yasal olarak mümkün değildir.

Türk ihracatçıları tarafından Rusya Federasyonu ve Beyaz Rusya (Belarus)’ya sertifikasız olarak sokulmak istenen ürünlere, gümrükte ithalatçı firma tarafından mecburen sertifika alınmakta, bu da alıcı tarafından şikayet sebebi veya fiyat düşürme nedeni olmaktadır.

Belirlenen standartlara uygun olduğu bu sertifika ile kanıtlanmış ürünler, gümrüklerden daha kolay geçmekte, iç piyasada daha düzeyli mağaza ve marketlerde satış olanağı bulmaktadır. Bu da Türk Malı imajının değerinin yükselmesine yardımcı olmaktadır. En önemlisi ürünlerimiz, adı sanı olmayan Uzakdoğu veya ucuz kavramından kurtularak daha iyi fiyatlarla ve değerinde satılmaktadır.

Sertifikalar eski adıyla Gosstandart, yeni adıyla Rostekhregulirovaniye’nin (Federal Teknik Düzenleme ve Metroloji Kurumu) yetki verdiği, konularında uzman olmuş bazı kuruluşlar tarafından verilmektedir. Bizimle iletişim kurduğunuz ve konuyu sözleşmeye bağladığınız taktirde, Moskova’da yer alan merkezimiz kanalı ile müracaatınız hemen yapılacak, gerektiği taktirde üretim yerinizde Rus uzmanlar tarafından inceleme yapılacak ve 30 - 45 gün zarfında sertifikalarınız hazır olacaktır. Ancak bu süre, ürün numunelerinin Moskova’daki laboratuarlara zamanında ulaşması durumunda verilebilmektedir.

GOST-R Sertifikasyon Ve Prosedörleri

GOST-R Sertifikaları, "Federal Teknik Düzenleme ve Metroloji Kurumu" (Rusya Federasyonu Devlet Standardizasyon Kuruluşu) tarafından akredite edilmiş (yetkilendirilmiş) diğer özel ya da yarı-özel kuruluşlar eliyle verilmektedir.

Sertifika almak için aşağıdaki şartları sağlamak gerekir :

Firmanızın ve Ürünlerinizin durumu tarafımızca tam olarak incelenecek ve ticari amaçlarınıza uygun olarak detaylı Fiyat Teklifimiz tarafınıza mail yoluyla gönderilecektir. Fiyat Teklifimiz başvurunuzu aldıktan sonra 48 Saat içinde yollanacaktır.

Parti Bazında Sertifikalar veya 1 Yıllık Seri Üretim Sertifikaları için üretim yerinize uzman ziyareti gerekmemekte, GOST-R Sertifikanız, gereken durumlarda Moskova’ya numune olarak gönderilen ürünlerinizin özelliğine göre yapılacak olan testlere, mevcut dökümanlara ve mevcut test raporlarına göre kısa bir sürede düzenlenmektedir.

3 Yıllık Seri Üretim Sertifikalarında ise, genellikle Rus uzmanların üretim yerinize gelerek inceleme yapmaları gerekmektedir. 3-a Şeması* denilen bu inceleme sisteminde ilgili sektörde yetki sahibi olan Eksper (Uzman), Türkiye'de üretim yerinizde "Sertifikalandırılacak Ürünlerin Denetleme Prosedürü"ne göre denetleme yapmaktadır. Bu denetleme detayları hakkında sözkonusu ziyaretten önce tarafınıza bilgi verilecektir.


Ukr Sepro Sertifikası

Rusya Federasyonu'ndan sonra en büyük eski doğu bloğu pazarı olan Ukrayna, İhracatçı Türk Firmalarının ilgisini çekmektedir. Rusya'ya ürünlerini satan birçok firma, paralelinde Ukrayna'ya da ihracat yapmakta,

Firmamız SERCONS 1998 yılında başladığı Rusya GOST-R Sertifikasyonu temini konusunda ciddi ilerlemeler kaydetmiş,SERCONS firmalarımızdan gelen istek ve talepler doğrultusunda hemen hemen tüm sektörlerde Türk firmalarına Ukrayna'nın Kalite Belgesi olan Ukr SEPRO'yu temin etmektedir.

Ukr SEPRO Hakkında Genel Bilgi :

1. Neden gerekli?
Her ülke kendi gümrüklerine gelen ürünlerin kalitesini sorgulamaktadır. Bu paralelde Ukrayna da benzer tavrı göstermekte, ithal ürünlerden sertifika istemektedir. Bu ülkeye sıkça sevkiyat yapan firmalar bu belgeye gümrükte ihtiyaç duymaktadır.
Öte yandan, iç piyasada prestij sağlama yönüyle bu belge gereklidir. Bugün için TSE ve ISO 9000 Serisi Kalite Güvence Belgeleri bizim için nasıl bir anlam taşıyorsa, o ülke için kendi sertifikası da aynı prestij ve güvenilirlik anlamını taşımaktadır.

2. Nasıl Alınır ?
Ürünleriniz önce tarafımızca incelenir, firmanız hakkında genel bilgiler Rusça'ya çevrilerek kataloglarınızla birlikte Kiev'de sertifika kuruluşlarına gösterilir. Fiyatlandırma için Resmi müracaat gereklidir. Tarafımızla yapacağınız sözleşme doğrultusunda işleminiz başlar ve Ukrayna'dan Yetkili Eksperler gelerek üretim yerinizde inceleme yapar. Numunelerin Kiev'deki Test Merkezinde incelemesi yapıldıktan sonra 20 ile 30 gün içinde sertifikalar teslim edilir.

3. Çeşitleri nelerdir ?

UkrSEPRO çeşitlemesi daha çok hangi süre için verildiği ile alakalıdır:

İki yıl için verilen UkrSEPRO: Üretim yerinde yapılan inceme ve bunun sonucu düzenlenen tutanak ile belli ürünler için verilen sertifika tipidir. Bunu alacak olan firmalarda ISO 9000 serisine sahip olma şartı aranmamaktadır. Birçok durumda bu sertifika tercih edilmektedir. Ürünlerin Ukrayna normlarına uygunluğu kontrol edilir.

Beş yıl için verilen UkrSEPRO: Firmanın sistemi üzerinde ve üretim yerinde yapılan inceleme sonucunda düzenlenen tutanak ile belli ürünler için verilen sertifika tipidir. Bu belgenin alınabilmesi için firmanın ISO 9000 Kalite Güvence Sistemine sahip olması gerekmektedir. Ürünlerin Ukrayna normlarına uygunluğu kontrol edilir.


Daha fazla bilgi için lütfen web sitemizi ziyaret edin… www.gost-r.com
Bilal Bozkurt
0212 481 42 55 0532 551 85 22

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey