Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: KDV siz ve Gümrük Vergisiz Gelen Ürünlerin Satışı
Alıntı:
hanif´isimli üyeden Alıntı
Alıntı:
commer´isimli üyeden Alıntı
Bu konu daha çok mali müşavirlik konusu,  ben mali müşavir değilim fakat ticarette şöyle bir mantık var,

Siz bu eşyayı firmanızın kayıtlarına giriş yaptınızmı ? eğer yaptı iseniz satar vede faturada kesebilirsiniz

Firmanız kayıtlarına giriş yapmadı iseniz satamamanız gerekir.
girişi olmayan malın çıkışıda yapılmaz mantığı, kayıtlarda olmayan bir malı satmak gibi bir durum söz konusu olur yani hayali satış gibi birşey

gene de mali müşavirlerden sorsanız daha iyi olur
kesinlikle doğruArkadaşlar görüyorum ki bu konu biraz karıştı açıklamak gerekirse.

Muhasebe işlemlerinde ürün alımlarında (191 adlı hesaba ) kayıt yapılır.Örneğin hammadde temin ettiğinizde bu hesaba borç bölümüne kaydedilir.

Muhasebe işlemlerinde satışlarda da 391 nolu hesaba kaydedilir.(Alacaklı olarak)

Alışı yapılmış bir ürün satışı yapıldığında otomatik olarak hesaplar karşılaştırıldığında yıl sonunda ve yada dönem ortasında (genel geçiçi mizan zaman için )bu hesaplar birbirleriyle eşit çıkar.


Fakat sizin durumda alış yapılan ürünün değeri küçük olduğu için bir yada 2 defalığına aradaki bu kayıtlar önemsenmez ama olay ticari boyuta girmeye başlar ve satış sayısı artarsa 391 nolu hesapta bir fazlalık 191 nolu hesapta bir eksik cıkacaktır.Bunu da ancak normalde sattığınız ürünün fiyatını arttırmanız ile arada farkı sağlayabilirsiniz ,buda dolayısıylada satış fiyatlarında anormallik oluşacaktır.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey