Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: 100 puanlık uzmanlık sorusu
Alıntı:
müşavir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
gümrük müşavirinin bu tip bir yükümlülüğü yok. gümrük müşavirinin müteselsilen sorunlu olduğu nokta imzaladığı beyanname ile ilgili yarın öbür gün cezai bir durumla karşılaşılırsa ve devlet yükümlüden bu cezayı tahsil edemezse o zaman gümrük müşavirine gelip istemektedir.

örnek verecek olursa navlun rakamı 4500 tl iken 2500 tl beyan edildi. 2000 tl için gelir eksikliği oluştu. bunun gibi durumlarda.

gümrük müşaviri şirketin ortağı değilki bahsettiğiniz şekilde sorumlu olsun.

leasiglerde kiralama süresi 4 yıldır. Bu süreye göre süre sonu bitmeden ek süre alınabilirnir.
yanıtınız için teşekkürler ancak şöyle bir nokta var...

bildiğiniz üzere geçici çıkışlarda beyanname ekinde gümrüğe taahhütname veriliyor ve eşyayı süresi içinde geri getireceğini aksi halde peşinen her türlü sorumluluğun kabul edildiği beyan ediliyor.

bu taahütnameyide firma adına vekaleten müşavir imzalamışsa?

ayrıca zaten esas sorun türkiye'deki ihracatı yapan kiracın leasing kira bedelini ödememesi ve haciz yoluyla leasing firmasının serbest bölge müdürlüğüne gelip malını istemesi... bu durumda ithalat yapması gerekecek ve esas maddi sorun o zaman çıkacak.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey