Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: ithalat öncesi numune isteme.
cevabınız için teşekkür ederim Zafer Bey. biz bu makineleri kullanmayacağız satacağız.makineyi alan müşteriler süreli olarak bizden sarf malzemelerini de isteyecek. aslında numuneler kişisel kullanıma çok da azak sayılmaz. üretilmiş bir numuneyi teslim alıp kalitesini inceledikten sonra makineyi ve sarf malzemelerini ithal etmeyi düşünüyoruz. neyse asıl sormak istediklerime dönecek olursak;

forumda ithalat bölümündeki neredeyse ilgili olabilecek tüm mesajları okudum ama cevaplar parça parça olduğu için ithalat mevzusunu tam olarak kafamda şekillendiremedim.

anladığım kadarıyla ithalattan önce şu aşamalar var.
1.a "ilgili gümrüklere tek vergi no sunun bildirimi" denmiş eski bir mesajda. biz istanbul asya yakasındayız. bizim için ilgili gümrük hangisidir, neye göre belirlenir?
2.gümrük idarelerine verilen evraklar
a.vekaletname (çalışılacak gümrük müşavirliğine verilecek vekaletname).
b.ticaret sicil gazetesi ilanı
c ticaret odası faaliyet belgesi
d.imza sirküleri.
2 maddesindekilerde anlaşılmayan birşey yok.
SORULAR
1-anladığım kadarıyla 2.a vekaletname maddesi hariç diğerlerinin gümrüğe önceden verilmiş olması gerekiyor.öyle mi?
2-bu yazdıkalarımda bir eksik ya da yanlış var mıdır.
3-numune getirirken de aynen normal mal getiriyormuş gibi bu belgelerin gümrüğe önceden verilmesi şart mıdır.(belki numuneleri beğenmeyip ithalattan şimdilik vazgeçeceğiz)
4-Anladığım kadarıyla asıl mal getirteceğimiz zaman önceden gtip kodunu karşı firmadan öğrenmeliyiz. numune getirtme aşamasında da gtip kodunu öğrenmeli ve mail üzerinden bir proforma fatura istemeli miyiz. mesajınızda numuneleri faturalı olarak bize göndermelerini yazmışsınız. herhalde faturada "sample" ibaresini ve ayrıca ücretsiz göndereceklerse bedelsiz olduğunu yazmaları gerekiyor?

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey