Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: İNGİLTEREYE İHRACAT NASIL YAPILIR


Alıntı:
PAMBA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba arkadaşlar ben forumun yeni üyelerindenim .İngiltereyle bir bağlantı içindeyim .İhracatın i sini bile bilmiyorken kendimi bu işin içinde buluverdim .Fatura ,evrak ,şirket vs hiç anlamadığım konulardı .Ben sadece bu gelen öneriyi Türkiyede yaptırabilirmiyim diye uğraştım ve biraz elimize yuzumuze bulaştırsak da işi beyendirdim ..Şimdi geldiğim aşamada yardımınızı rica ediyorum saygılar ...

İngilteredeki gümrük mevzuatını nasıl öğrenebilrim ??
Fiat teklifini yaparken nelere dikkat etmem gerekir .??
Bu ürettiğimiz malın vergi aşamaları nedir ve türkiyede gümrüğe teslim edilene kadar ne işlemler istenmekdedir ?
Forumda dikkatimi çeken bir nokta GERÇEK KİŞİ olarakda ben yurtdışına mal ihrac edebiliyormuyum.Bilginiz varmı ?? Aksi halde bir şirket bulup yollamam lazım ama ben şu an en düşük fiatı verdiğimden bu konuda ulaşdığım şirketler ÇORBA istiyorlar Gücüm yok ..
PTT aracılığıyla da bu malı gönderebilirmiyim ?
Gümrük beyannamesi nedir fiatları ne civarlardadır benden neler istenmekdedir?
sorunuz çokta olsa kısaca yanıtlayayım...

1 ingilteredeki gümrük mevzuatına karışma. karşı tarafa bırak oradaki işlemi. onlar halletsin ki normali budur. malı ithal eden kendi ülkesindeki işlemleri yapmakla mükelleftir.
2 teklifi geçerken dikkat etmen en önemki iki konu var... nakliye ve sigorta gideri kime ait kim karşılayacak. bunu bilemeden teklif geçemessin. ve ödeme şekli. parayı nasıl alacaksın peşinmi mal mukabilimi vs.
3 ihracatta gümrüğe burda vergi ödemessin.. sadece gümrükçüye para ödersin oda atıyorum 100 dolar civarıdır. ilk defa ihracat yapacağın için gümrüğe dosya açma lazım noterlik bazı evraklar var yani. ayrıca ihracatçılar birliğine üye olucaksın.
4 gerçek kişi olarak sahış firması kurman lazım.. aynı bakkal kasap vs gibi. illa LTD kurmak zorunda değilsin.. fatura kesmek için şart.
5 PTT aracılıylada yollarsın.
6 gümrük beyannamesi nedir. onu gümrükçüye bırak se yapamassın

iyi günler