Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: GUMRUK MUSAVIR MAKBUZU


Sn, tamertco

-Herhangi bir gümrük müşavirliği şirketine bağlı olmaksızın müstakil olarak dolaylı temsilci sıfatıyla gümrük işlemlerini takip eden gümrük müşavirleri, gördükleri hizmet karşılığında elde edecekleri her tür gelir için hesabına beyanda bulundukları kişi veya kuruluş ya da taşımacılara serbest meslek makbuzu düzenlemek zorundadır. Bu kişilerin yaptıkları hizmet karşılığında başka bir şirket veya kişi fatura, makbuz veya benzeri belge düzenleyemez.

-Tüzel şirket statüsündeki Gümrük Müşavirlikleri ise, gördükleri hizmet karşılığında elde edecekleri gelirleri için gümrük beyannamesinde hesabına beyanda bulundukları kişi veya kuruluşlara şirketleri adına fatura kesmek ve bunu muhasebe kayıtlarında göstermek zorundadır.

Netice olarak, Gümrük Müşaviri gümrük beyanını kimin adına yapıyor ise, hizmet faturasını onun adına düzenlemek zorundadır.

Arada bir danışmanlık firması var ise; Gümrük Müşaviri yine beyanda bulunduğu firma adına fatura keser ve bu faturayı danışmanlık firması gönderebilir. Danışmanlık firmasıda bu hizmet faturasını, kendi dekontuna ekleyerek firmadan rucu edebilir.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com