Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Arrow TÜRK EXIMBANK KISA VADELİ İHRACAT KREDİ SİGORTASI
Arkadaşlar hepinize iyi günler ve sorunsuz ihracatlar diliyorum,

Genel olarak bilinmeyen bir konuyu dile getireceğim: İhracat Kredi Sigortası. İsmi bu şekilde olmasına rağmen bu sigortayı yaptırmanız için illâ da Eximbank'tan kredi kullanmış olmanıza gerek yok.
Bu sigorta ticari ve politik risklere karşı sevkiyatlarınızın ödenmeme durumlarında size %90 oranında güvence sağlıyor ve hatta daha sonra alacağınızı devralan Eximbank eğer ithalatçıdan parayı alabilirse tahsil edilen tutarın %10'u daha size ödeniyor. Yani gayet avantajlı bir işlem. Genelde dünyada %80 gibi bir oranla ihracatlar sigortalanıyor. Eximbank'ın burada avantajı var.
Eğer sigortalı iseniz vadesi geçen bir alacağınız oluşmuşsa, bunu vadeden hemen sonra, hiç beklemeden bildirmelisiniz. Ama ithalatçı ile ticari ilişkinizin bozulacağından endişe ediyorsanız, bunu da bir yazıyla Eximbank'a bildirin. Eğer poliçede yer alan süreyi (takribi 2 ay) geçirirseniz, herhangi bir hak talebiniz kalmaz, bu nedenle tekrar ediyorum ki bildirme yükümlülüğünüzü yerine getirin.
Ayrıca ihracatlarınızı yaparken Gümrük Beyannamelerine "peşin" ibaresi yazmayın, zira peşin demek önceden ödenen demektir, bedeli önceden veya sevkiyat anında alınan ihracat demektir. Peşin yazılması ne kadar mantıklı onu siz takdir edersiniz.
Sigortalı olduğunuz dönemde aylık sevkiyatlarınızı ve vadesi geçmiş alacak bildirimlerinizi ( o ay hiç sevkiyat yapmasanız, hiç vadesi geçmiş alacağınız olmasa dahi) her ayın 10'una kadar yapın.
Sürekli telefonla Bankayı arayarak dosyanızın ne durumda olduğunu sormayın, zira herkes canla başla sizler için çalışıyor, böyle yaparak işlerini yavaşlatmış oluyorsunuz ve de olumsuz bir izlenim bırakıyorsunuz. Eğer bir eksik varsa Eximbank zaten size dönecektir.
Bazen "Biz neden sigorta yaptırıyoruz paramızı alamayacaksak?" gibisinden serzenişler oluyor; ancak bilinmeli ki sigorta tüm dünyada bilinen anlamıyla %100 bir garanti değil; poliçe şartlarına her iki tarafça uyulması sonucunda garantiye yaklaşam bir destek aracıdır. Eğer ihracatçı yükümlülüklerini yerine getirmezse, sigortadan bir şey bekleme hakkı yoktur. Çünkü keyfi hareketet ederek devleti zarar uğratmak hiç kimsenin haddine değildir.
Sıkça yapılan bir hata, ihracatlarda yazılı belge yerine e-maillerin kullanılmasıdır. E-mailler çok önem taşımayan yazışmalar için kullanılabilir; ancak malın fiyatını belirleme, malların teslim edildiğini belirtme v.b. önemli konularda faks yolu tercih edilmelidir.
Eğer bu konuda aklınıza takılan konular varsa nacizane yardımcı olmaya çalışacağım.
Saygılarımla,

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey