Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart L/C - çok acil !!!
Herkese merhaba...

Sorum çok acil...

İngiltere'den adımıza bir L/C açılacak. Henüz açtırma talimatı gönderilmedi. Açtırma talimatı üzerinde çeşitli değişiklikler yaptıktan sonra kendilerine göndericez ve açıldıktan sonra bir de draft görüp ona göre onay vericez. fakat aklıma takılanlar var.

- Malları EXW olarak satıyoruz ama bizden ATR istiyorlar. Gümrüklemeyi biz yapmamamıza rağmen ATR ibraz edebilir miyiz bankaya? Onlara ATR'yi çıkarttırmayı düşünüyorum zira ibraz etme şansımızın olduğunu sanmıyorum. Bu nedenle rezerv de yemek istemiyorum.

- Malları EXW sattığımızı söylemiştim. Akreditifte parsiyel yükleme olacak ve yükleme tarihlerini kaçırmamız durumunda %15'lik bir tutarı ceza olarak kesecekler. Malları EXW sattığımız için CMR almamız mümkün değil sanıyorum. Ama bunun yerine nakliyeciden malları o gün yüklediğime dair nasıl bir kağıt alabilirim? Ayrıca L/C'de yükleme tarihini belli eden herhangi bir belge istememişler. Bu durumda biz belge ibraz edersek rezerv yer miyiz? (sanıyorum yeriz ama emin değilim) ayrıca belge istemedikleri halde yükleme tarihini aşmamız halinde bize nasıl ceza kesebilecekler? Zira bunu ispatlayan herhangi bir belge talep etmiyorlar. Ayrıca ibrazı söz konusu herhangi bir belge olmadığı için, malı ne zaman yüklersek yükleyelim bu anlamda rezerv yememiz imkansız değil mi?


Bu konulardaki yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi yazarsanız sevinirim.

Şimdiden herkese teşekkürler...

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey