Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: TÜRK EXIMBANK KISA VADELİ İHRACAT KREDİ SİGORTASI


Rica ederim, ne demek.
Sigorta yaptırmak gayet kolaydır, www.eximbank.gov.tr'de TÜRK EXIMBANK linkinden de ulaşabileceğiniz gibi ilk başvuru formlarını öncelikle doldurursunuz ve sigortanızı başlatırsınız. Bunu için Sigorta ve Garanti İşlemleri Müdürlüğü'nden bir personelle görüşmeniz yeterli. O size ne yapacağınızı söyleyecektir. Eximbank küçük çaplı ihracatları da sigorta ediyor, 1000 $ altı sevkiyatlar kapsanmıyor sadece.
- Sigortanızı başlattıktan sonra hemen yurtdışındaki alıcı firmanız için Alıcı Riski Değerlendirme Müdürlüğü'ne limit başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Alıcınını mali durumunun nasıl olduğunu görmenizde Eximbank devreye giriyor ve alıcı hakkında gerekli bilgileri yurtdışından topluyor.
- Eğer bir ödenmeme durumuyla karşılaşırsanız Tazminat Müdürlüğüyle muhatap olacaksınız.
- Tazminatınızı daha rahat alabilmek için sevkiyata konu malların alıcı tarafından hiçbir sorun olmadan, sapasağlam teslim alındığını belgelemeye çalışın. Çünkü aranızdaki bir uyuşmazlık olursa Eximbank hemen tazminat ödeyemiyor, mahkeme kararı getirmenizi istiyor. Size tavsiyem 39 maddelik poliçeyi(eximbank sitesinde yer alıyor) çok iyi okumanız ve sonra sigortanızı başlatmanız.
Prim oranları da ülkeden ülkeye değişir. Eğer AB ülkesi veya A.B.D. gibi görece gelişmiş yerlere sevkiyat yapacaksanız daha düşük prim ödersiniz, prim oranları binde 4-5 seviyesinde. Eğer vesaik mukabili yaparsanız biraz daha düşer prim oranları.
Yine aklınıza gelenleri sorabilirsiniz, yardımcı olurum.
iyi günler, iyi çalışmalar...