Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: DROPSHİP SİSTEMİYLE TÜRKİYE'ye ÜRÜN SATMAK İSTİYORUM!!!

Alıntı:
Fatihh´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
iyi günler,

siz yazmissiniz ki yurtdisindan gelen ürünlere vergi verilecek diye.ama GG de okadar cok ürün varki amerikadan refurbished olarak yolluyorlar ve halende satiyorlar GG de.refurbished olunca vergi vermek gerekmiyormu eger vergi verilecekse GG deki fiyatlar mümkün degil o fiyata satilsin.benim kanimca amerikadan gelen refurbished ürünlere GG saticilari vergi ödemiyor.beni bu konuda aydinlatirsaniz memnun olurum.

saygilar
Şimdi türkiye sınırları içindeki her ticari faliyet,(ister hizmet,ister mal ,ister hurdacı,ister ikinci el ,ister komisyoncu,,,,) yapan kişiler vergi vermek zorundadır.

GG %10 satış komisyonunu kestikden sonra alıcının ücretini satıcının türkiyede ki hesabına gönderir.Yani ister yurtdışında olun isterseniz yurt içinde vergiye tabisizdir demektir.

Refurbished ürünlerini yurtdışından direk olarak turkiyede alıcı adreslerine gönderim yapmak demek ; ÜRÜNÜ SANKİ ALICI BİREYSEL ALMIŞ KABUL EDİLEREK GÖNDERİLİR.BU NEDENLE GÜMRÜKDEN BAYPAS OLARAK YANİ TİCARİ AMAÇ OLMADIĞI VARSAYILARAK GECİŞİNE İZİN VERİLİR.

Burdaki bahsedilen fatura yurtdışı kaynaklıdır.Türkiyede resmi olarak işlem görmesi için gümrük onaylı ve gümrükden işlenmesi gerekmektedir.

Gümrükden mal cekmek ,gelen faturayı resmi olarak işlemek için şirket yada şahıs firması olup gümrük müşsavir ile prosedüre uygun olarak İTHAL etmeniz gerekmektedir.

Mevzuata göre bu sekilde ne bir ithalat var dır nede böyle bir prosedür...

Maliye nasıl satıcılara vergi cezası yağdırıyor ise ,gelecek sene de gümrük bu işe el atması kaçınılmaz olucaktır.

Bu durum kaçakcılık olarak nitelendirilip ağır cezalar alabilirler.

Şahıs yada şirket kurup yasal yoldan ithalat yapmanızı öneririm aksi taktirde başınız çok ağırır..

Saygılar