Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: KKDF NEZAMAN ÖDENİR


Ödeme şeklini kanıtlayamadığınız durumda,gümrük idaresince mal mukabili olarak kabul edilecek ce KKDF ödemeniz söz konusu olacaktır...

Bu arada,Dünya Gazetesi'nde yayımlanan bir yazıyı dikkatinize sunmak istiyorum:

"Öncelikle Dubai, Çin başta olmak üzere uzakdoğu ülkelerinde kendilerini ihracatçı/satıcı gösteren kişiler, çeşitli alışveriş siteleri üzerinden, ülkemizde veya yurtdışındaki fuarlarda tanıştıkları alıcılarla bağlantı kurmaya çalışmaktadırlar.Türkiye'de ilk defa ithalat yapmak isteyen alıcılara ,tedarik edebilecekleri çeşitli ürünlerini web sitelerinde tanıtımını yaparak piyasa fiyatlarının altında satacaklarını beyan etmektedirler.

Söz konusu malların fiyatını uygun bulan yurdumuz insanlarından bazıları bu dolandırıcıların tuzağına düşmektedirler. Özellikle satıcının %30 peşin geri kalanı yüklemeden sonra olmak üzere ödeneceği teklifini kabul eden ülkemizdeki alıcılar söz konusu ön ödeme,peşin(advance payment) olarak 2000 USD ila 5.000 USD gibi tutarı banka aracılığıyla satıcıya direkt transfer etmektedirler. Aradan uzun zaman geçtikten sonra satıcı ile görüşmek ve malın akibetini sormak isteyen ithalatçılarımız maillerine cevap alamadıklarında veya daha önce görüşme yaptıkları telefonlardan herhangi bir yetkiliye ulaşamadıklarında ancak o zaman dolandırıldıklarını anlamaktadırlar.

Bu nedenle ithalat işlemlerinde en önemli konu ödeme şekli olup; peşin/nakit ödemeyi yapmanız durumunda ödediğiniz tutarın geri ödenme veya malın yüklenme garantisi söz konusu değildir. Ödeyeceğiniz peşin bedeli güvenceye alabilmeniz için transferden önce satıcının/ihracatçının bankasından peşin ödeme garantisi (advance payment guarantee) talep etmeniz gerekmektedir."