Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Amerika'dan Yolcu Yanında Elektronik Parça
Merhabalar,

Mühendislik öğrencisiyim ve üniversite projesi için bazı elektronik entegrelere ihtiyacım vardı. Bu firmalar Türkiye'ye gönderim yapmadığı için Amerika'dan dönecek olan arkadaşım, kendi adıyla bu ürünleri aldı. (Önemli bir nokta, bu entegreler proje adına sample olarak alındığı için ücretsiz numunelerdir.) Faturalarında sample olduğu yazmakla beraber satış ücreti de yazmakta. 5-6 tür entegre siparişi verdim, her birinin sayısı 2-5 arasında değişmekte; toplamda 30 civarı entegre var. Ticari bir amaç yok, kendi projemde kullanacağım hepsini.

Arkadaşım tüm paketlerin yaklaşık bir torba kadar yer tuttuğunu söyledi, sample faturalarını da içine koymuş. Tüm faturaların toplamı ne kadar tutuyor bilmiyorum ancak dediğim gibi ücret ödemedim.

Bu durumda bu ürünler 30 küsür adet olmasından dolayı muayeneye tabi olur ve gümrükte kalır mı? (Arkadaşıma hediye olarak aldığını not düşmesini istemiştim.)

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey