Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: GIDA AMBALAJLARI İTHALİ


tarih itibariyle üzerinden baya geçmiş bir başlık fakat şu günlerde Çinden yapmış olduğumuz benzer yapıdaki ürün ile ilgili bir sorun yaşamaktayız.

Çinden Poliamid bazlı bir film ithalatı yaptık. Bunun ile ilgili ek olarak istenen belgeler arasında Sağlık Sertifikası vardı. Fakat üretici firma , Avrupa'daki ihracatlarını göz önünde bulundurarak Sağlık Sertifikası yerine bu ürünlerin gıdaya uygunluğunu gösteren SGS belgelerini göndermiş. Şu aşamada Bu tarz ürünlerin Türkiye'ye ithalatında Tarım ve Köy İşleri'nden gıdaya uygundur yazısı alınması isteniyor. Bunun içinde sadece ve sadece Çin resmi makamı tarafından hazırlanmış olması gereken Sağlık Sertifikasını istemekteler. Acaba SGS testleri ile bu ithalatı gerçekleştirme şansımız varmı dır? Çünkü mallar Çin'den çıktığı ve Türkiye'ye geldiği için o belge alınamıyor. Bizde o belge olmadan ithalatı gerçekleştiremiyoruz. Bunun ile ilgili bir çözüm bulamazsak ürünleri geri göndermemiz gerekecek.

Ayrıca bu film gıda ile direkt olarak temas etmemekte arada farklı bir malzeme kullanılmaktadır. Bu bilgiyi kullanarak bir işlem yapabilirmiyiz?

Konu ile ilgili bilgisi olan ve daha önce bu tarz bir ürünün ithalatını gerçekleştirmiş bir yetkili yardımcı olursa çok sevinirim. Çünkü ürünler yaklaşık 2 haftayı geçen bir süredir depoda bekletilmekte.


Şimdiden teşekkürler.