Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Exclamation Yurtdışından araba getirme (çift vatandaş)
İyi günler öncelikle böyle yararlı bir platform oluşturduğunuz için sizi tebrik eder ve başarılarınızın devamını dilerim.

Daha önce forumunuzda araştırmama rağmen tam net bir bilgi göremedim, eğer gözümden kaçtıysa affedin lütfen ama sormak istediğim birkaç soru var:

Bulgaristan'da öğrenciyim ve kısmetse Eylül ayında bir araba almayı düşünüyorum Bulgaristandan.Hem Türk hem Bulgar vatandaşlığım var ancak Türk kimliğimdeki ve Bulgar kimliğimdeki isimlerim farklı.Eğer Bulgaristandan araç alırsam;

-Türkiye'de kalabileceğim süre maksimum 6 ay mıdır?
-Aracı Türkiye'de bırakıp ben Bulgaristana gitsem ve 6 ay dolmadan aracı gelip alsam tekrar Bulgaristana dönsem olurmu?
-2 aracım olduğu takdirde, 6 ay birini Türkiye'de kullanıp süresi dolduğunda geri Bulgaristana götürüp diğer aracı alıp 6 ay da onu kullanabilirmiyim Türkiye'de?
-Okulum bittiğinde ve artık Bulgaristanla bir bağım kalmıyacağında aracı Türkiye'de Türk plakası ile kullanabilirmiyim, yani kısacası aracın artık temelli Türkiye'de kalmasını sağlayabilirmiyim? Kanunları nelerdir? Fiyatlandırma neye göre yapılır? Ve aşşağı yukarı ne kadar ücret ödenir?
-Sizce yapılabilecek en mantıklı şey nedir?

Sorularıma tek tek detaylı olarak cevap vericeğinizi umuyorum. İyi günler ...

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey