Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart KAMU PERSONELİNİN YURT DIŞINDAN ARABA GETİRECEĞİ ZAMAN İZLEYECEĞİ PROSEDÜRLER VE ÜCRETLENDİRMELER
Değerli Forum yetkilileri ve bu forumu takip eden arkadaşlar ve açılan konulara cevap yazan arkadaşlar gerçekten hepinize teşeekkür ederim. Çogu yerde bulamadığım birçok bilgiye bu site aracılığı ile ulaştım ve bilgilendim. Bu konuyu açmamdaki sebep benim pozisyonumda olan diğer arkadaşlar için bir örnek olması ve konuyu takip eden arkadaşlara bilgilendirme olması için. Konuyu anlatmaya başlıyorum.

Ben 3 yıllığına Avrupanın bir ülkesinde görev yapacak biriyim. Forumdaki konulardan anladığım kadarıyla eğer oraya gittiğimde 3 yaşından daha küçük bir araç alırsam Türkiye'ye temelli dönüşte getirebiliyorum(Burada mutabıkız heralde). Dönüşte bu aracım 6 yaşında dahi olsa getirebiliyorum heralde. Farz edelimki bu aracın ben alırken fiyatı 12.000 Euro. Fakat sıfır fiyatı 40.000 Euro. Araç 2.200 cc bir motora(dizel veya benzinli olması fark ediyor mu?) ve 1600 kg ağırlığa sahip.(Eğer başka bilgiler gerekli ise yazabilirim)

Şimdi bu aracı getirirken hesaplamalar nasıl yapılıyor ve toplam ödenecek para miktarı ne kadar? Ayrıca eğer aracı kişi kendisi binip Türkiyeye dönerken kendisi getirirse ne kadar, eğer oradan başkaları vasıtasıyla getittirirse ne kadar?(Çünkü bu konuda anladığım kadarıyla fiyat farkı var) Ayrıca bu getirme işini kimler yapıyor?(Kargo firmalarımı yoksa bizim Türkiyede ki trafik takipcileri gibi özel şahıslar mı?)

Bu konularla alakalı konular açılmış fakat hepsinin toplu olduğu bir konu göremediğim için açıyorum. Bilgilerinizi bekliyorum

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey