Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: KAMU PERSONELİNİN YURT DIŞINDAN ARABA GETİRECEĞİ ZAMAN İZLEYECEĞİ PROSEDÜRLER VE ÜCRETLENDİRMELER


Alıntı:
blent34´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Oraya gittiğinizde mutlaka alındığı tarihte 3 yaşından büyük olmaması yani örnek 2007 model bir araba 2009 yılında alınırsa GETİREBİLİR. 2010 yılında alınırsa getiremezsiniz.Fiyatı ise distribütör firmanın verecegi fob turist kıymete göre vergilendirme yapılıyor. Ülkemizde distribütör firmanın verecegi fiyattan eger amortisman düşümü varsa yapıldıktan sonra 2010 model yani sıfırda yada bulunduğumuz yıla ait bir arabada düşüm yapılmıyor.Düşüm yapıldıktan sonra Aracın motor hacmine göre ötv ve kdv ve pul ücretini ödedikten sonra size teslim ediliyor.Benzinli veya dizel olması fark etmiyor.Motor hacmine göre vergilendirme yapılıyor.Aracı ister kendiniz isterseniz bir nakliyeci getirebilir.
Açıklamalar için teşekkür ederim ama sorularımın sadece bir tanesine cevap alabildim o da getirilecek aracın dizel veya benzinli olmasının sorun olmaması.

****Fiyatı ise distribütör firmanın verecegi fob turist kıymete göre vergilendirme yapılıyor. Ülkemizde distribütör firmanın verecegi fiyattan eger amortisman düşümü varsa yapıldıktan sonra 2010 model yani sıfırda yada bulunduğumuz yıla ait bir arabada düşüm yapılmıyor.***

Bu kısımda tamamen ne dediğinizi anlıyamadım. Neticede siz uzmansınız ben ise sizin yanınızda ancak okuma yazma bilen biri pozisyonundayım. FOB turist kıymeti nedir ve nasıl belirleniyor(bir örnekle açıklarsanız çok mennun olurum. Örneğin 2007 model Mercedes E 220 CDI gibi). Daha sonra amortisman değeri düşülüyor. Burayı anladım. Yaşlara göre amortisman düşüm oranları zaten belirtilmiş. Son kısım da belirtmek istediğiniz ise anladığım kadarı ile anlatayım eğer ben 2007 model bir araç satın alırsam o aracın 2010 fiyatı değilde 2007 sıfır fiyatı geçerli oluyor heralde. Açıklamalarınızı bekliyorum saygılar.