Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Question Dış ticaret zorunlu mudur ?

Öncelikle herkese iyi günler dilemek istiyorum.
Benim birkaç sorum olucak sizlere.öncelikle bu sene öss ye gırdım ve puanım kılpayı 4 yıllık bir lisans proğramına yetmedi.bende 2 yıllık bir bölüme gırıp 1 sene kaybetmeme düşüncesiyle dış ticaret bölümünü gözüme kestırdım.ancak gümrük müşavirliği icin 3 yıl B 3 yıl da A icin staj yapmam gerektiğini ve gümrük müsaviri olabilmem icin en azından acıktan 4 yıllık isletme,uluslararası ılıskıler okumam gerektıgını ögrendım.bu yuzden kararım 2 yıllık okumaktansa bu sene 4 yıllık acıkögretımden uluslararası ılıskılere kayıt yaptırıp bır sene daha hazırlanmaktı.diyelım acık öğretıme kaydımı yaptırdım bir sene daha hazırlandım ama ıstedıgım bı bölume gıremedım.ben sadece 4 yıllık uluslararası ılıskıler bölumunu acıktan bıtırıp gumruk musavırı olabılır mıyım ? yanı 4 yıl acıktan okumak zorunluysa neden 2 yıl daha fazladan okuyım? buna gerek varmı ? yoksa dırek acıktan deıl de dıs tıcaret okumak zorunlu mudur ?
Ek tercıhlere az kaldı ve kafam cok karısık yardımcı olursanız cok sevınırım sımdıden cok tesekkur ederım.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey