Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: Yeniyim, İlk ithalatım, Yardımınıza ihtiyacımız var

öncelikle benim tavsiyem malı FOB (limanda teslim) veya EXW (kapıda teslim) almanızdır. ağırlık ve paketleme detaylarını biliyorsunuz nakliyeciler ile navlun pazarlığı yapın ve bu pazarlığınıza liman masraflarının ne olacağını mutlaka katın CIF alırsanız malınız gümrüğe geldiğinde çok fahiş liman masrafı ile karşılaşabilirsiniz.
mal ile birlikte mutlaka fatura (invoice) olmalı ayrıca origin certificate inin olması gümrükte işinizi kolaylaştıracaktır. konşimentonuzu nakliyeci düzenleyeceği için faturadaki firma ünvanınızın tam ve doğru olması gerekir bu ünvanında konşimentodaki firma ünvanınız ile aynı olması gerekir. fatura düzenlenmeden önce proforma fatura isteyip gerekli kontrolleri yapabilirsiniz.
GTİP numarası dediğimiz gümrük tarife istatistik pozisyon numarasını çindeki firmanızdan isteyiniz bu numaraya göre hangi izinleri almanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. blent34 nickli arkadaşın da demiş olduğu gibi aldığınız ürünün özelliğine ve kullanım alanına göre almanız gereken izinler değişir.
mallarınız yola çıktığında (FOB veya EXW ise) sigorta yaptırmanız gerekir yaptırmamış iseniz gümrük vergileri hesaplanırken mal bedelinizin %3 ü sigorta bedeli olarak girilecektir. eğer CIF almış iseniz gümrük açısından sigorta yaptırmanıza gerek yok ancak malınızın güvencesi için yaptırmanız faydalı olacaktır çünkü ihracatçı firma sigortayı muhtemelen en düşük teminattan yaptıracaktır.
ürünler Türk gümrüğüne gelip tescil için başvurduğunuzda gümrükteki kırmızı yada sarı hatlardan birine düşecektir. sarı hat sadece evrak kontrolü, kırmızı hat ise evrak kontrolu ile birlikte fiziki kontrol ve gerekirse sayım da yapılacaktır. kimyasal içerikli ürün ise laboratuvar tahliline gönderilecektir.
gümrük vergisini bilmeniz için malın GTİP numarasını bilmeniz gerekir bu numaraya göre tahakkuk edecek gümrük vergisi oranı belirlenmiştir. KDV matrahı ise mal bedeli+sigorta+navlun (CIF) masraflarına kdv alınmayan yurtiçi giderleniniz (ardiye tahliye vs)+varsa faturada belirtilen iskonto tutarı+damga vergisinin toplamından %18 alınacak ve buna tekrar damga vergisi (37,25 tl) eklenmesinden oluşacaktır.
tüm bu vergileri ödedikten sonra malınız serbest dolaşıma girmeye hak kazanacaktır. masraf olarak aklıma gelen (deniz yolu olursa ki çinden en uygun bu şekilde getirtebilirsiniz (parsiyel olarak)) liman masrafları ardiye demuraj tahmil tahliye vs (ilk başta nakliye acentanız ile bu masrafları pazarlıkla belirleyiniz demiştim)

buradaki en önemli mesele bir gümrük müşaviri ile anlaşmanız olacaktır. zaten tescil için gümrük müşaviri onayı almanız gerekmektedir.
tüm bu bilgileri işleri kendiniz yürütmeniz için değil gümrük müşaviri ile birlikte malınızı takip edebilmeniz için veriyorum.

kolay gelsin, iyi çalışmalar