Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart dışarıdan hediye olarak gönderilen gönderi
çok araştırmama rağmen hala net bir cevap alamadığım için konu açarak sormak istedim. yadımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim. sorum şu;

bir arkadaşım İngiltere'de yaşıyor ve bana hediye olarak 250 euro değerinde kendi kullandığı ikinci el bir çift hoparlör (22kg ağırlığında) göndericek. acaba bu gümrükte takılır mı ?

sanırım kargosuda 200 euro kadar tutucak ortalama.. merak ettiğim diğer hususta kargo bedeli ürün bedeliyle birleştirilerekmi gümrükte hesap yapılıyor, yada sadece beyan edilen ürün bedeli üzerindenmi hesaplama yapılıyor.

(araştırdığım kadarıyla 300 euro ya kadar bir kişiden diğer bir gerçek kişiye posta yoluyla hediye olarak gönderilen ve ticari mahiyet arz etmeyen gönderiler gümrükten geçiyor. 300 euro sınırını geçip 1500 euro'ya kadar olanlardan ise tek ve maktu %20 vergi alınarak gümrükten alınabiliyor doğrumudur)

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey