Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Smile Acil şahsi eşyalar gümrüğe takılmışMerhaba, uzmanlardan acil yardım istiyorum !!!
Annem 28 eylül 2010 tarihinde Rusya’dan Antalya’ya Nordwind havayolu şirketi vasıtasıyla yük (toplam olarak 17 karton kutu 330 kilogram) gönderilmiştir. Yükün içinde ev eşyaları (kullanılmış mutfak eşyaları, giyim, oyuncaklar, kitaplar v.s.) bulunmaktadır. AirwayBill'de yük 'personal effects not for sale not commercial value'.
Biz İzmir'de yaşadığımız için alıcı bizim arkadaşımız olmaktadır. Eşyalarımızı Rusya'dan gönderdiği Kargo şirketi herşeyin mevzuata uygun yapıldığını bildirildiği halde bizim arkadaşımız Antalya’da yükü teslim alamamıştı. Gümrük yetkilleri eşyaların 'personal effects' olarak yülkeye giriş yaptığı için yolcuyla birlikte gelen yük olaral görüp yolcunun yani annemin eşyalarını almak zorunda olduğunu soyluyorlarmış. Bu imkansız olduğu için 3 haftadır yükümüz gümrükte olmaktadır. Yükü alamadığımız için annem ciddi maddi zarara uğramıştır.
Benim sorularım şunlar:
1 Kargo şirketininden tazminat almak için yükün gönderilmesinde yapılan hata nedir ve hangi kanunlara göre yapılmıştır? Rusça'dan İngilizceye ceviri hatası olduğunu nasıl ıspat edebiliriz?
2 Alıcı yükü alabilir mi? Hangi şartlarda alabilir ve bunun için hangi belgeler gerekmektedir?
3 Yük geri nasıl gönderilir? bunun için ne ve kimin yapması gerekiyor?
4 Alıcının yükü (kullanılmış mutfak eşyaları, giyim, oyuncaklar, kitaplar v.s.) sorunsuz alabilmesi için AirwayBill'de ne yazılması gerikiyordu?
5 Annem yakında Türkiye'de devamlı kalmak için benim yanıma taşınmayi düşünüyor. Yanında kullanılmış ev eşyaları getirebilmesi için ne yapması gerekiyor?Yükün statüsü ne olmalı? Hangi belgeler gerekiyor?
Çıkmazda olduğum ve maddi kaybımızın ciddi olduğu için uzmanlardan yardımlar rıca ediyorum.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey