Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Exclamation Almanya'dan gelecek kargonun muafiyeti hakkında
Merhabalar herkese. Ben İzmir'de yaşamaktayım ve öğrenciyim.

Ülkemizde müzik aletlerinin aşırı pahalı olmasından ötürü kendime Almanya'dan müzik aleti getirtmeyi istiyorum. Getirtmek istediğim ilk şey gitar amplifikatör kabini, yani sesi yayacak olan ekipman. Linkini de koyuyorum.

HARLEY BENTON G212 VINTAGE - U.K. International Cyberstore

Görüldüğü üzere %17.5 VAT dahil fiyatı 185€. Buraya postalanacağı için VAT'ı düşüyorlar. Ortalama 158€ bir fiyat oluşuyor. Ayrıca site 30€ kargo masrafı alıyor ( DHL ile gönderiyorlar)
Düz hesap 190€ luk bir maliyeti var şu anda.

150 €'ya kadar muafiyet olduğunu biliyorum, daha önce ufak tefek sürüyle eşya getirttim, fakat hiç Almanya'dan birşey almadım, muafiyet sınır üzerinde de ilk kez alacağım.

Benim ödeyeceğim vergi ne olacaktır.Vergilendirilirken kargo bedeli hesaba katılır mı? Eğer katılıyorsa, 190€'nun %18'i mi? Yoksa 190-150=40€ nun %18'ini mi ödeyeceğim?

Gümrük memurları çok keyfi davranabiliyor bu konuda, ona göre hakkımı savunmak için size danışmak istedim. CIF ve FOB terimleriyle bu vergilendirme değişiyor mu?

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey