Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Question ABD den yolcu yanında airsoft tüfek
Merhaba,

Bu konuda daha önce açılmış başlıkları okuduğumda maalesef aradığım bilgiye ulaşamadım, o yüzden yeni bir başlık açma gereği gördüm.

ABD'den gelirken yanımda airsoft türü plastik boncuk atan tüfeklerden getirmeyi düşünüyorum. Amerika'da bu işlerin polisi olan Ulaştırma Güvenliği Dairesi (Transportation Security Administration - TSA) kurallarına göre bu tarz silahlar uçağın kabinine sokulamıyor, ancak kargosuna verilmesinde sakınca yok. ( TSA: Prohibited Items )

ABD ve Türkiye'nin airsoft oyuncaklar hakkındaki mevzuatları yaklaşık aynı, örneğin namluda silahın gerçek olmadığını gösterecek belirgin turuncu bir işaret olması ve üzerinde gerçek silah markası / işareti taşımaması gerekiyor, alacağım ürün de bu şekilde olacak.

Bunlara göre, oradan uçağın bagajına vereceğim bavulumda olacak tüfeği burada Atatürk Havalimanı'ndan sorunsuz bir şekilde çıkartabilir miyim? Daha önce dekorasyonel kılıç ve mızrak gibi silahları yine bu şekilde bavulumda getirebilmiştim, bir problem olmamıştı. Ancak airsoft silahlar için bu konularda çok fazla uyarılar var, ancak genelde internet siparişinden kargoyla gelen ürünler için, yolcu beraberi konusunda olan az sayıda bilgi de hatalı (örn: başka bir başlıkta uçağa hiç yüklenemeyeceği söylenmiş ki doğru değil).
O yüzden bilgili arkadaşlara bir sormak istedim.

Şimdiden teşekkürler, iyi günler.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey