Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Serbest Bölgeler ile ilgili
Sayın arkadaşlar,

Çinli bir firma petrol arama çalışmalarında kullanılmak üzere bir platform ve petrol arama sondaj ekipman/ aksamını Serbest Bölgede depolamak (Zaman zaman yurtdışına gönderecek bu yüzden ve diğer vergi avantajlarından dolayı Serbest Bölgede depolamak istiyor)
ve daha sonra da Türkiye'de anlaşma sağladığı firmaların taahhüt işlerini yapmak üzere bu makina aksamının Türkiye'ye giriş yapmasını sağlamak istiyor.

1) Yurt içindeki firma bunu geçici ithalat ile mi yapmak durumundadır yoksa yurtdışı/yurtiçi inşaat, onarım, montaj ve teknik hizmetler kapsamında mı gerçekleştirebilir.

2) Çinli firma kati fatura kesmeden bu işi kiralama yöntemi ile mi yapacaktır?

3) Çinli firma Türkiye'de kendi firmasını kurarsa Serbest Bölgeden bu ekipmanları Türkiye'deki yerleşik firmaya kiralayıp Türkiye'ye girişini yaptıktan sonra, Türkiye'deki yerleşik firma takip eden zaman diliminde birden fazla firmaya ayrıca fatura keserek kiralama yapabilir mi? yoksa Serbest Bölgedeki çinli firma herseferinde ekipmanı Serbest Bölgeye geri çekip yeni müşterilere tek tek kiralama mı yapması gerekir?

Bu konularda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla.

Murat

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey