Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Hızlı Kargo Taşımacılığında Dolaylı Temsil Yetkisi
merhabalar,

Gümrük Mevzuatında merak ettiğim bir husus ile ilgili olarak uygulamada nasıl bir yol izlendiğini merak ettiğim bir konu var. Bu konu ile ilgili olarak bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olursa çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.

2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu kararının 126 maddesine istinaden gümrük idaresi tarafından posta idaresi ve hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketlere dolaylı temsil yetkisi verilmiştir. bu temsil tabii ki bazı şartlara bağlı olarak verilmektedir. ayrıca aynı maddede şu şekilde bir ifade geçmektedir:
...yetkilendirilen posta idaresi ya da hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler, Müsteşarlıkça kolaylaştırılan gümrük beyanı kapsamında takip edip sonuçlandırdıkları gümrük işlemleri için verilen hizmet karşılığında ilave ücret alamaz.
Benim öğrenmek istediğim sonuçta posta idaresi ya da hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler bir gümrük müşavirliği hizmeti vermektedir. bu maddeye göre bu hizmet karşılığında kişilerden herhangi bir ücret alınıyor mu ya da bu ifade başka bir anlama mı geliyor?

saygılarımla,

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey