Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: banhladeşten tekstil ithalatı


Merhabalar...öcelikle sizin kısaca kavrayacağınız biçimde anlatayım...

1---Eşyanızın Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu dokuma veya örme olması ayrıca pamuklu...yünlü...suni lif veya dokumaya elverişli diğer maddelerden olması durumuna göre 6109.-veya 6111. olarak değişmektedir...

2---Öncelikle getirmeyi düşündüğünüz eşya DTS.2010/1 sayılı İthalatta Gözetim Uygulanması tebliğine göre kayt belgesi alınması zorunlu bir eşyadır ancak kayıt belgesi alınması kolay olmasının yanında ilk başvuruda form ekinde üretici firmadan istenen birtakım belgeler vardır onların temini ve İhracatçı birliklerine sunulmasından sonra kayıt belgesi alabilirsiniz..

3---İthalat işlemlerine başlamanız ve son aşamasına gelinmesini müteakip vergi vs...yatırıldıktan sonra yine DTS 2010/15 sayılı bazı tekstil ürünlerinde risk değerlendirmesi kriterlerine göre elektronik ortamda başvuru yapılıp sistemin size vereceği talimatlar doğrultusunda (bu numune alma ve analize gönderme olabilir)
işlemlerinizi bitirebilirsiniz...

4---Bangaldesh en az gelişmiş ülkeler kategorisinde olduğundan gümrük vergisi 0 KDV %8 dir.(ürünlerin banglasdesh menşeli olduğunu Form A belgesi ile ispat gereklidir.)