Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart AMERİKAN JANT GETİRMEK İSTİYORUMMerhaba arkadaşlar,

torq thrust II amerikan racing jant almak istiyorum.
Araştırdım Türkiye'de hiç bir yerde satılmıyor. hatta satıcılar artık getiremiyoruz diyor.

bazı forumlarda amerikadan jantı satın alıp getirenler olduğunu öğrendim.
ama o kişilerin de ne dedikleri belli değil. güya getirtmişler ama her biri ayrı telden çalıyor.
Birinin şöyle dediğine öteki olur mu hiç, yok öyle bir şey diyor.
En doğrusunu sizlerden öğrenebilirim. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Öncelikle firma sahibi değilim. hiç bir belgem yok. internet (e-bay) üzerinden jantı satın almak istiyorum. jantlar 16'' ve tanesi 250$.
bir kişi, 5 tane almam gerektiğini. birinin gümrükte kırılacağını söyledi. doğru mudur? boş yere 250$ vermek üzücü olur.
öteki kişi, aracın ruhsatı ile gitmem gerektiğini söyledi. arabanın ruhsatı benim üstüme değil. gümrükten alabilmem için benim üstüme araç olması ve o ruhsat ile beraber mi gitmem gerekir?
son varlık ise alacağım jantların bilmem ne belgesi olmadığı için (sanırım şu çin mallarının ticaretini zorlaştıran kanunla ilgili, jant satıcıları böyle bir kanun yüzünden getirtemediklerini söylediler.) jantları hiç bir şekilde ülkeye sokamıyacağımı söyledi. doğruluk payı nedir?

sonuç olarak 4 jant alacağım. Ticari miktar veya mahiyette olan eşya sınıfına mı girer yoksa, %10 luk vergi ödeyip jantları teslim alabilr miyim?

lütfen yardımcı olun.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey