Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’den Araba ve Eşya Getirme
Sayın Admin,

Cevaplarınız için teşekkür ederim. “Aracınızın model yılındaki vergisiz 0 km değeri esas alınır” derken, TR’deki değerini kast ettiğinizi düşünüyorum?

Eğer böyle işe, amortisman indirimini, aracın TR’deki KDV’siz ve ÖTV’siz fiyatı üzerinden mi hesaplayacağım? Somut bir örnek ile:

Diyelim ki, işleme konu olan araba, 2008 Mercedes E 200 Kompressor. Su anda, Mercedes’in TR sayfasında, bu arabanın KDV’sız fiyatı yaklaşık 40 bin Avro.

Bunun üstüne, 24 bin Avro ÖTV, 12 bin Avro KDV, 600 Avro da “diğer masraflar” biniyor, ve aracın fiyatı yaklaşık 77 bin Avro ya geliyor.

Yaptığım araştırmalardan anladığım kadarıyla, amortisman hesabını, 40 bin Avro üstünden yapacağım. Doğru muyum?

Sayın MDoğrul, yorumunuz için teşekkür ederim. KDV, ÖTV, ve amortışmana konu olduğunu düşündüğüm çıplak fiyatlar o kadar yüksek ki, belki de en iyisi hiç bulaşmamak bu işe. Ancak, belki “doğru” araba ve doğru hesap ile, yine de faydalı çıkılanabilir bu durumdan. (TRdeki fiyatlar, 3 – 3.5 kat daha pahalı buraya göre. Çok yüksek arabalar için – X5, Ş500, etc.- daha da açılıyor bu fark).

Herkese iyi çalışmalar dilerim.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey