Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Exclamation Yurtdışından alınan aracı Türkye'de bırakmak

Merhaba iyi güler Bulgaristanda bir araç aldım çift vatandaş olduğum için araç Bulgar plakalı, Türkiye'ye sürekli giriş çıkış yapıyorum yazlarıda 3 ay süre ile araçla Türkiye'de kalıyorum kanunen 6 ay süre var zaten.

Birşey merak ediyorum örneğin Türkiye geldiğimde aracı kardeşime veya ailemden birine vekaletle bırakamıyormuyum? İllaki araçla çıktığım için araçlamı çıkmak zorudayım?

Bunun bir yolu yokmudur?

Birde hangi durumlarda aracı Türkiye'de bırakıp yurtdışına çıkabiliyorum, normalde kanunen yasak ama mesela;

Araç arıza yaptığında servis elemanı ve gerekli belgeler ile gidip gümrük ihtisasda gerekli işlem yapıldığı zaman aracı bırakıp gidebiliyorsunuz,

mesela bir kaza geçirdim farz edinki kolumu kırdım aracı sürebilicek durumda değilim bu durumda ne yapmam gerekiyor aracı gümrük ihtisasa bırakıp öylemi gitmem gerekiyor.

Yani kısacası aracı gümrük ihtisasa bırakmadan ailemden birine bırakarak nasıl çıkabilirim yurtdışına?

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey