Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Elimden geldiği kadar eBay ve Gümrük Deneyimlerim ve Sorularınızı Cevaplayacağım
selamlar. 2004 yılından beri çeşitli alışveriş siteleri üzerinden işlem yapıyorum.

bu konu hakkında çok saçma sapan olmadığı sürece sorularınızı ve sorunlarınızı yanıtlamayı düşünüyorum.

ebay sorularınız öncelikli cevaplanır.

gümrük sorularınız ikinci planda cevaplanır. (gümrükçü arkadaşlarıma haksızlık olmasın)

size ebay gibi sitelerden bulunabileceğim öneriler şöyle:

en önemli madde şu: uluslar arası ticaretin genel kurallarından birisi risktir. bu oyun kurallarına göre oynanır. ki karşınızdaki satıcı ya abd ya singapur ya almanya yada fransa almanya çin kore hong kong gibi ülkelerdeki insanlar ve şirketler. yani kolay kolay kural dışına çıkmazlar. sizi bir Türk kardeşiniz gibi düşünmezler, parayı görmeden asla iş yapmazlar. küçük birşey bile rica etseniz "we can not do it for you sorry thnx" yanıtı onlar için çok çok doğaldır. biz hayır diyemeyiz ricayı geri çevirmeyiz ama bir yabancı için bu günlük rutin bir harekettir. kısacası ecnebiler esnaf değildir... gülmeyin gerçekten de öyledir. 1 yıl florida usa da yaşadım gerçekten de kimse size ticarette yardım etmez. ürünün gümrük problemi, vergileri, geri iadesi, postadaki kaybı, postada hasar görme durumu, geç teslim edilmesi, gelmemesi, satıcının sizi aldatması, sahte ürün olması, ödemedeki sorunlar vs.

1- Güvenilir satıcı (100 işlem ve üzeri, power seller, best seller vs) %95 ve üzeri güvenilir Tercih ediniz. Türkiye için ürün fiyatı ve kargosu düşük olan satıcıları inceleyiniz. detaylı arama ve fiyat karşılaştırması yapınız.

önemli: arkadaşlar gümrük ve ticaret bakanlığının sayfasında yeni uygulamalar konusunda açıklamalar var. sınırdaki rakam 150 euro değil. 75 euro!

bi göz atın derim. T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı muafiyetler sayfası

2- paypal expand sorununu çözün veya paypal premier hesaba geçin. güvenli ödeme sistemlerini kullanın. asla kredi kartı ve diğer kartlarınıza ait bilgileri satıcıya vermeyin. asla kimlik bilgilerinizin tamamını yazmayın.

3- Alışverişinizi asla abartmayın. Durduk yere açık artırmadaki ürünlere teklif vermeyin,üzerinize mutlaka kalabilir. ihtiyaçlarınız oranında alışveriş yapın, gereksiz ürünlerden ve göz boyayan satıcılardan, sitelerden uzak durun. fiyatları bir kaç siteden daha öğrenin, kargo şartlarını iyi okuyun.

4. USPS çok sorulan bişiy. (United States Postal Service) Adından anlaşılacağı üzere ABD nin resmi posta teşkilatıdır. bizdeki PTT ye benzerdir. Sistemi çok gelişmiş ve bir o kadar hızlıdır. yaklaşık 20-30 farklı posta hizmeti sunar. international (uluslar arası sistemi express (Takipli), priority mail trackable (öncelikli posta takipli) Priority regular mail (Öncelikli takipsiz), first class mail (birinci sınıf takipsiz) uluslar arası hizmetleri olarak sıralanır. express mail için 1 küçük kutu gönderi 40 dolardan başlıyor. 1 haftada gelir. priority mail 12-15 gün arası adresinize gelir, first class mail 15-45 gün arası geliyor duruma bağlı olarak.

5- takip kodu. sık sorulan bir şey. ABD İÇİN LC İLE BAŞLAYAN TAKİP KODLARI TÜRKİYE'DE PTT DEN TAKİP EDİLEMEZ. Ancak express veya oradan trackable olarak gönderilen postalar ptt den online takip edilir. Yani bizdeki iadeli taahhütlü posta gibisinden. takip önemli bir sorun ama çoğu satıcı Türkiye'ye takip kodu içeren mail göndermeyi tercih etmiyor. etse bile fiyatları çok yüksek. 40 usd gibi bişiy...

6- Türkiye için Gümrükten geçemeyen yasaklı ürünler listesini inceleyiniz. (Silahlar, ilaçlar, canlı hayvan, bitki, dürbün, vs vs..)

7- Evet 75 euro altı 3 ürün getirtebiliyoruz. ama bazen 30 euro bile etmeyecek 1 tane ürünün gümrüğe takıldığı durumlar oluyor. (ör: ayakkabı) bu nedenle paketleme önemli. küçük paketler gümrükte daha avantajlıdır.

8- eğer Dhl, Fedex, Ups, TNT gibi kargo taşıması yapan global firmalarla ürün getirtiyorsanız asla gümrük riski almayın. zira 100 tl lik bir ürüne 200-300 tl gibi bir ücret talep edeceklerdir. buda ürünün size 300 tl ye gelmesi demektir. dikkatli olun.

9- eğer yukarıda saydığım özel global kargo firmalarının eline düşerseniz işiniz ciddi anlamda zor. bu nedenle çok fazla bu firmalarla çalışmamanızı öneririm.

10- Cep telefonu yurt dışından gelirse gümrüğe takılır! Ancak yakınlarınızın yada sizin yurt dışından beraberinizde getirdiğiniz cep telefonları ülkemizde tescil edilmektedir. bu nedenle mümkün olduğunca cep telefonu almaktan uzak durun.

11 - aynı üründen çok sayıda 10-20-30-100 vs ürün alanlar lütfen bunlar gümrüğe takılır mı diye sormasın. Dış Ticarete girer vede çeşitli ithalat hükümlerine tabidir. Sadece Şirketler ve Ticari iş yapanlar ithalat belgesi sahibi ise ithalat yapabilir. ithalat belgesi yada izni, gerekli belgelerin ilgili bakanlığa sunulmasıyla alınabilir.

12- fotoğraf makinası, laptop, lcd tv monitör, cep telefonu, ipad, iphone gibi ürünler %99 gümrüğe takılır. takılmazsa şaşarım. fedex dhl ve ups kargolarla gelirse %100 takılır.

13- parfümler deodorantlar kişisel bakım ürünleri ve güneş gözlüğü bunun yanında gözlük ve bu gibi ürünler takılır.

14- Büyük enstrümanlar gümrüğe takılır. keman dahil

15- malum 75 euro diyor herkes. ama gümrük için bu rakam önemsizdir. 5 euro bile olsa takılabilir. cep telefonları 1 euro olsa bile takılır!

16- ürünün ucuz olduğuna aldanmayın Türkiye'ye direk gönderim yapan ve usps ile çalışan birçok satıcı mutlaka kargo ücretlerinden kar elde eder ve bu konuda taviz vermez. siz ucuz ürün aldım diye sevinirken yüksek meblağlarda kargo ücreti ile karşı karşıya kalabilirsiniz. fiyat araştırması yaparken mutlaka posta ve kargo ücretlerine dikkat ediniz.

17- birçok şirket abd de sanal posta ve kargo adresi oluşturup Türkiye'ye dhl ve fedex gibi firmalarla gönderim yapma olanağı sağlıyor. evet hizmet çok güzel ama kargo ücretleri çoğu zaman pahalı ve gümrüklerde çok problem yaşamanıza neden oluyorlar. bu konuda birçok arkadaşım bana mesaj atmış anlaşılan o ki dhl fedex tnt ve ups gibi firmalarla gümrük sorunu yaşayıp dili yanan çok arkadaş var. bu nedenle bu hizmeti kullanırken 2 kere düşünün derim.

18- asla yurt dışındaki bir satıcıya kendi esnafımızdan fazla değer vermeyin. çünkü onlar sizi çoğu zaman önemsemez ve değer vermezler. kısacası ecnebiler esnaf değildir.

19- elektronik ürün almayın, çünkü garantisi olmaz. Türkiye'den bir kaç lira fazla verip garantili ve en azından karşınızda muhatap bulabileceğiniz ürünler almanız tavsiye olunur.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey