Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: Elimden geldiği kadar eBay ve Gümrük Deneyimlerim ve Sorularınızı Cevaplayacağım


Alıntı:
cenkcil8P´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aklıma takılan son birkaç sorum daha var.Kısaca cevaplarsan sevinirim.

1.Ebay dışındakı bilinen sitelerde satıaln factory refurbished bir ürün alınan fiyat üzerinden mi faturalanır yoksa liste fiyatı mı dikkate alınır.Yine bu soruyu gümrük muafiyetinden yararlanabilmek adına soruyorum.

2.Hdmi çıkışlı bir fotoğraf makinesi 150 euro altında fiyatı olsa dahi gümrüğe takılır mı?

3.Ebayden alinan paketi açılmamış ama son kullanıcının tartafından satılan İkinci el fotoğraf makinesi gümrükte takılır mı?

4.Gümrükte takılan bir dijital fotoğraf makinesi eğer usps ile gönderilmişse gümrük masrafları nasıl hesaplanır?


Teşekkürker tekrar.
fotoğraf makinası takılma riski en yüksek elektronik cihazların başlangıcıdır. yani işin içinde foto kamera video kaydedici vs varsa bu gümrük muayenesinin başlangıcıdır. yani olaylar buradan başlar...

refurbished ürünler bildiğim kadarıyla yeni ürün olarak geçiyor. yani üzerindeki bedel geçerli.

bakın satıcının kargoya verirken doldurduğu custom declared formu vardır. ürünün değeri, sigortası, içeriği, vs vs yazar bu faturada. eğer bunlar uyuşmazsa satıcının başı derde girer. ki çoğu bunu göze almaz. uluslar arası satış yapan her satıcı bunu doldurur. o formlarda satıcı isterseniz 1000 dolarlık makinanıza 40 dolar bile yazar. bazı satıcılar bunu yapmaz. buna low bill declaration denir. kimi ülkelerde suçtur. ama çoğu satıcıya rica etseniz 40 dolar yazar gümrük deklarasyon formuna... satıcınız fotoğraf makinası yerine atıyorum oyuncak yazdı... bizimkiler de bunu açıp anladı. o zaman bittiniz demektir. hem satıcının hem de sizin başınız derde girer. !!!!

paketlerin gümrükte açılması problem teşkil eder. çoğu gümrük muayene memurunun fotoğraf makinalarına karşı alerjisi vardır. taktılar mı takıyorlar.

bence 100-200 euroluk point shoot makinalar için hiç ama hiç risk almayın. bimeks teknosa hepsiburada.com gibi güzel yerler var. nerdeyse aynı fiyat aynı makina. garantili vede taksitli. ama diyorsanız benim alacağım slr makina burda 3000 tl abd de 1000 dolar. arada 2 kat fark var o zaman bu riskleri baştan sona kadar alın derim. gidin ister dhl ile isterseniz fedexle getirtin. daha iyi. ödeyin bi 200-300 tl makinanız en geç 4-5 günde elinizde.

gümrük sabır sınırlarınızı zorlayan bir devlet hizmetidir. ki 100 euroluk bir ürün için hiçbir muhafaza memuru sizin sözünüze kolay kolay bakmaz. belki geçirebilir. ki bunu bi kaç ilde iyiniyetli olarak yapan memurlar var. öğrenciyim abi ödev var dış ticaret okuyorum tez var ders var şöyle böyle kıvırsan belki olabilir.

ama siz ptt den çözebiliyorsanız ne mutlu... genelde bulunduğunuz ildeki merkez postahanelerde gümrük muayenesi yapılıyor...