Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Standart Herkes LÜtfen Okusun Önemli!!!!

Gümrük işlerinin neden bu kadar karışık olduğunu anlamıyorum! Benim bildiğim kadarıyla 1500 dolara kadar şahsi eşyalar getirtebilirsiniz...1500 dolardan fazla tutarsa alışverişiniz ne olursa olsun ticari işlem olarak sayılır...Aynı üründen 2 parçadan fazla getirirseniz yine isterseniz 10 dolar olsun ticari işlem sayılır...Dahası şahsi olarak satın aldığınız ürünler %10 vergiye tabidir...Ticari alınanlar ise % 18 kdv ve %4.3 gümrük vergisine tabidir...Ürün fiyatı ve kargo ücreti toplanarak ürününüz fiyatlanır bu fiyattan vergileme gerçekleşir...Yani 200 dolara aldığınız ürün için 80 dolar kargo ödemişseniz 280 dolarlık fiyat üzerinden gümrük ödersiniz ve yukarda açıkça belirtilmiş oranlar geçerlidir...Tabi bazı ürünler için bazı bürakratik evraklar hazırlamanız gerekir, bundan dolayı ürününüz depolarda bekler ve her gün için korkunç depo parası ödersiniz kargonuza, resmen sizi sömürürler yani, acımazlar...Ayrıca bürakratik işleri gerçekleştirmek içinde emniyet veya benzeri bir takım yerlerden belgeler almanız ve çeşitli paralar ödemeniz gerekir...Fakat bu tür bürakratik bir takım engelleri aşmamız gereken ürünler açık ve net şekilde bellidir: Kimyasal ürünler, silah, ilaç, bir takım optik aletler vb...Fakat forumda pek çok sayfayı okuyorum da şaşırıyorum açıkçası! Adam 300 dolar karşılığı elbise almış yurt dışından getirtmiş ama diyor ki 300 dolarda Dhl benden bedel aldı...Neymiş efendim, gümrüğe takılmışta mal onu kurtarmak içinmiş!!! Ben hayatta böyle saçmalıkların yaşandığı ülke olarak zaten Türkiyeden başkasını görmedim! Tamamen saçmalık ve yasal olmayan alımlardır bunlar...Hiç kimse yukarda kalkıpta müşavir peşine düşmesin kardeşim...Bu işlerden zengin olan insanlar var...Sırf siz bilmiyorsunuz diye!!! Boşuna paranızı sokağa atmayın...Yok param çok, enayiliğimde çok diyorsanız tamam devam edin...Bu güne kadar kaç kişi malları gümrükte takıpta kendilerinden nerdeyse malları değerinden kurtarma parası istendiğinden bakanlığa ya da gümrük müşavirliğine bu konuda şikayet dilekçesi yazdı??? Yazmazsını tabiki, ben bilirim...Benim halkım bunları yazmaya üşenirde, çocuğunun boğazından kestiiği paraları üç beş fırsatçıya ya da büyük bile olsa fırsat kollayan firmalara vermeyi tercih eder...Yasal haklarınızı kullanın!!!! Yukardaki fiyatlar dışında hiç bir şekilde para ödemeyin!!! Şikayetçi olun!!! Mutlaka karşılığında hiç bir ücret ödemeden dahi, devletin kestiği vergiler dışında, size mallarınızı vermek zorundalar...Gümrüğe gelen malların çoğu zaten takılacaktır...Bu normal bir şeydir, verginizi öderseniz...BU çokta bir para değildir, yukarda oranlara bakın tekrar isterseniz...Ama mal taşıttığınız kargolar zaten bu işlerde ustalaştıkları için istedikleri tutarı normalmiş gibi yüzleri kızarmadan isterler...

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey