Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Çinden İthalatta Dikkat Edilecek HususlarDeğerli arkadaşlar,
Genelde çok sık olarak sorulan soruları burda dönem dönem yazmaya ve sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.
 • Çinden ithalata başlangıç
Herşeyden önce ithalatı bir iç ticaret mantığıyla düşünmeyin , kendinize yeni bir düşünce kapısı açın. Bu düşünce yapısı içinde de en önemli olan aşağıdaki hususları dikkate alın.
 1. Neden Çinden ithalata başlamak istiyorsunuz.
 2. Amacınız ithalat yapıp çok ciddi kazanç elde etmekmi yoksa uzun vadede piyasada yer edinmekmi.
 3. Bu ithal edeceğiniz ürünü satmak için hazır bir piyasanız varmı.
 4. İş değişikliği içinmi ithalat yapacaksınız.
 5. Birilerinden duyduklarınıza göremi bu işe girmeye karar verdiniz.
 6. Alibaba.com gibi B2B sitelerden firmalar bulup mu ürün fiyat teklifi aldınız
 7. Bu alınan fiyatlarla az bir sermaye ile işe başlamayımı düşünüyorsunuz.
 8. İthalat mevzuatına ne kadar hakimsiniz
 9. Bir gümrükçüyle ithal edeceğiniz ürünler hakkında detaylı bilgi aldınız mı.
 10. Çin ticareti ve çalışma konuları hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz.
Yukarıda bulunan maddeler aslında iş başlangıcında sorulacak soruların çok küçük bir kısmı.
Genel yanlış bilinen bazı hususlara değinirsem sanıyorum çoğu başka soruya da cevap vermiş olucam.
Çinde herşey çok ucuzdur , gibi bir düşünce vardır genelde. Elbette ucuzluktan ne beklediğimize bağlıdır bu . Dünyanın hiçbir yerinde bir satıcı yada üretici zararına iş yapmaz , buna Çinli üretici ve satıcılarda dahildir. Türkiye pazarına gelen malların çoğu kalite arka planda , alış fiyatı ön planda tutularak ithal edildiği için çoğu mal kalitesiz ve çabuk bozulan türdendir. Elbette bunda suçlu Çinli değil ithalatçı zihniyetidir. Siz ne kadar ucuz almak isterseniz o kadar çok ürün kalitesindende taviz verirsiniz.
Çinde markalı ürünler daha ucuza alınır, doğru ama ya çok iyi bir kopyası yada refurbished alırsınız . İşte bizim arkadaşın patronu ORJİNAL Iphone 4 almış 200 usd’ye
Ok diyelim dediği doğru o zaman Iphone sitesinden telefona uygulama yükleyelim ve telefonu kayıt ettirelim bakalım ne olacak.
Çinli Üretici ile msn ‘den görüşüyorum , bu ayrı bir şehir efsanesi . Şimdi mantıklı olarak düşündüğünüzde , Çinli üreticilerin çoğu dünya pazarına mal üretiyor , adamların işi gücü yok Alibaba.com dan müşteri bulup msn üzerinden satacak ve böylece üretim planı ve üretim hattını ayakta tutacak. Elbette msn üzerinden üreticilerle konuşulabilir ama siz gidersiniz adamın Çinde ofisine ve şansınız varsa fabrikasını dolaşırsınız , telefon çok masraflı ve İngilizce dili telafuzu gibi nedenlerden dolayı msn adresiyle iletişim yolunu kullanırsınız.
Çinli firmayla anlaştım ama malım gelmedi ya da alakasız mal geldi ne yapmam lazım, elbette uluslar arası bir ticarette sanal ortamda işleri bitirmek , sadece ürün resimleriyle mal siparişi ve ödemesi yapmak çok risklidir. İthalatçı sounder beklerken içinde sadece bir saat olan koca bir kolide gelebilir veya hiç birşey gelmeyebilir. Unutmayın ki Çin yapı olarak Kominist bir ülke ve Kominist bir rejim kapitalist bir dünyayla ticaret yapmakta.
Çin kanunlarından fazla bir şey beklemeyin . İşi kaynağında çözecek kişi yada kurumlarla çalışın.

Sorularınız olursa sabit konu başlığımda bulunan mail alanından direk mail atabilirsiniz
Link: Çin Ticaret Destek

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey