Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart (Evel türk simdi) Alman vantandisi olarak temel Türkiye gidisindeev esyasi beraber götürmek
Merhabalar,

Almanyada yasiyorum ve Türkiyeye temelli gidisimi düsünüyorum. Türk vatandasiydim, alman vatandasligina gectim (elime birde Türkiye de gecerli olan "mavi kart" adli bir nüfüs cüzdana benzer belge var - bu Türkiyede bana türk vatandaslarin haklarina yakin hak taniyor (mesela calisma, oturma izini, etc.)).

Bazi kullanilmis ev esyalarimi, özellikle elektronik (mesela bilgisayar, horparlör, ekran) Türkiyeye kargo ile göndermek isterim.

KDV gibi vergileri (kullanilmis esyada olsa) ödemeye raziyim. Tek sorum su ki, bu tür esyalari Türkiyeye temel dönüsümde kargo ile ithal edebilirmiyim diye.

Duydugum kadariyla türk vatandasi olarak yurt disindan Türkiyeye temelli dönüs yaptiginizda, eger en azindan 2 yillik bir kira sözlesmesi gösterebiliyorsaniz, Türkiyeye ev esyalarinizi beraber alabiliyormussunuz. Alman vatandasi olarak gecerli degilmis. Daha derin bilginiz varmi acaba sizlerin bu konuda? Alman vatandasi olarak Türkiyeye temelli döndügümde hic bir sekilde kullanilmis esyami, sahsi kullanim icinde olsa, beraber alamiyorummu?

Mobilya, beyaz esya, TV olsun, bunlari Türkiyede yeniden almaya raziyim. Bazi elektronik esyalari (özellikle bilgisayar, hoparlör, receiver giblerini) yeniden almaya zorunda kalmak cok büyük bir zarara ugratiyor - ki öldü fiyata burada satip (ki özellikle eski elektronik esyalarin deger kayibi cok fazla), yenilerini yeni fiyata oradan alinmasi kolay olmayacaktir malesef.

Tesekkürler bilginiz icin.
Selamlar.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey