Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: posta yoluyla ithalat
Alıntı:
günalan´isimli üyeden Alıntı
arkadaşlar ben ebay dan veya yurtdışındaki bir şirketten posta yoluyla ithalat yapabiliyormuyum..
mesela 10 adet laptop getirtip "-tamam ben bunu ticaret için getirdim deyip vergilerini ödeyerek gümrükten laptoplarımı alabilirmiyim..
veya 100 adet oyuncak getirtip aynı şekilde vergisini ödeyip ürünü alabilirmiyim..
ve bu işleri bulunduğum şehirde 1-2 günde halledebilirmiyim.
tşk.
Sayın Günalan

İthalat, sadece vergileri verilerek yurtdışından mal getirmekten ibaret değildir öncelikle bunu bilmenizde yarar var. Eşyanın geliş şekli posta , uçak , gemi , tır vs. önemli değildir nasıl gelirse gelsin mevzuat ve uygulamalar hiç bir şekilde değişmez.

İtahalat ; Türkiyede yerleşik Vergi mükellefiyeti olan gerçek ve tüzel kişilerin yapabileceği , bunu yaparken Kanunlar ve Mevzuatlarla belirlenmiş tüm prosedürlerin yerine getirilmesi gereken çok geniş kapsamlı bir iştir.

Tüm bu işlemleri yerine getirebilmeniz forumlardan yada kulaktan dolma bilgilerle alacağınız cevaplarla yapılacak bir şey değildir. Bunlar sadece size ön bilgi olabilir.

Size tavsiyem, eğer ticari boyutta gerçek ithalat işleri yapmak istiyorsanız kendinize bir Gümrükleme firması bulun ve profesyonel destek alın. customs turkey, eu customs code, inward processing, import, export, cutoms duty, customs legislation, import tax, hs code turkey, customs clearance, customs tax, additional cusotms tax