Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Question Modnique adlı siteden Takı alış-verişi gümrük mevzuatındaki kişisel kullanıma girer mi?
İyi günler,

Yeni üyelerdenim öncelikle herkese merhaba demek istiyorum.

Gümrük mevzuatıyla ilgili ufak tefek bilgilerim var bugüne kadar ebay üzerinden 70-80 alışveriş yaptım sorunsuz. Birkaçına gümrükte ödedim (Snowboard tahtası bile getirttim), kişisel kullanım çerçevesinde %20.

Benim sorum şu Modnique adlı bir web sitesi var bizdeki Limango'nun uluslararası olanı ve tüm dünyaya kargo yapıyor. Birkaç takı almak istiyorum. Örnek vermem gerekirse 2-3 tane küpe beğendim fakat farklı model (3 adet küpe diyemi bakılır yoksa modeller farklı olduğu için kişisel kullanım açısından adet sınırını aşmamış olurum?) pırlanta içeren küpelerde var.

Ben gerekirse aldığım fiyatlar üzerinden %20 gümrük ödemeyede hazırım. Aklıma takılan mücevher getirmeyi engelleyen bir gümrük mevzuatımız yok değil mi (örneğin ilaç sokamazsınız bunun gibi).

Toparlamam gerekirse 3-4 adet küpe , 1-2 tane broş , 1 tane yüzük(pırlanta örneğin) alırsam hepsini kendim takmak için alıyorum ve hepsi farklı modellerde bu kişisel kullanıma mı girer yoksa ithalatçı muamelesi mi görürüm?

Kişisel kullanıma girerse eskisi gibi 150 Euro aşıldığında %20 gümrük ödemem yeterlimidir yoksa başka vergilerde alınırmı takı olduğu için?

Çok teşekkürler..

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey