Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Online Alışveriş Sitem Üzerinden Son Tüketiciye Satış
Merhabalar,

Tamamen ingilizce olacak web sayfası sayesinde, b2c (business to customer - son tüketiciye satış) yapmayı düşünüyorum. Satışını yapmayı düşündüğüm ürünler antep fıstığı ve fındık ile bunlardan elde edilmiş diğer yan ürünler.

Şimdi bu durumda bazı sorular sormak istiyorum.Cevap verirseniz sevinirim.

1) Bu işlem direk ihracat çatısı altında mı değerlendirilmektedir ( Çünkü benim satacağım ürünler 1-2-5 en fazla 10 kg lık paketler içinde olacak ve son tüketici hedef alındığı için tek müşteriye tonlarca mal gönderme şu an için planım dahilinde değil)

2) Her türlü online sitelerden ( son tüketiciye yönelik) alınan malın gümrükte takılması Malı satanın mı yoksa Malı Alanın mı sorumluluğunda olan bir konudur?

3) Örneğin fıstık,fındık ihracatında en önemli konu ürüne Aflatoxin denilen toksit maddenin bulaşmasıdır. Yapılan ihracatlarda (büyük çaplı- ton mertebesinde) ürünler gittiği ülkenin yetkili kurumları tarafından aflatoksin testlerine tabi tutulmaktadır. Ve üründe sınır değerlerinin üzerinde aflatoksin var ise ürünü ülkeye almadan geri gönderirler. Şimdi benim merak ettiğim ise, örneğin benim gönderdiğim 3 kilo fıstığa da bu testleri yaparlar mı, yoksa ürünü direk geçirirler mi? Yada ürünün test e tabi tutulması için belli bir miktar olması mı gereklidir? Eğer gerekliyse bu konu hakkında bilgiyi kimlerden , nasıl elde edebilirim?

Herkese ilgisi için teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey