Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Post Turkiye'den Yurt Disina Binek Arac Goturmek
Arkadaslar,

Ben Katar'da calisiyorum. Arap yarimadasinda benzin cok ucuz oldugu icin 4x4 arazi araclari cok yaygin. Cok yuksek motora sahip hepsi de.. Ayrica, 'dizel' motora sahip binek arac bulmaniz, siparis etmeniz mumkun olamiyor.

Arac ithalinde genellikle % 5'lik gumruk vergisi uygulandigi icin, Turkiye'den bu ulkelere orada kaldiginiz sure kullanmak ve kesin donuste de yeniden Turkiye'ye getirmek cazip gorunuyor. Ornegin, Audi Q5 2ooo cc Dizel 4x4 Sifir km. araci Turkiye'den OTV ve KDV odemeden -ciplak bedel ile- satin almak ve Katar'a getirmek, burada 4-5 yil kullandiktan sonra kesin donusle ulkeme donerken 'bedelsiz ithalat hakkindan da yararlanmak suretiyle' geri getirmek mumkun gorunuyor.

Ancak, ne Dogus Oto'dan ne de digerlerinden bu durumu teyit eden bir uygulama tecrubesi ogrenmek mumkun olmadi. Trafik Mudurlukleri de konudan bihaber durumdalar.

Oysa; 18 Temmuz 1997 tarih ve 23053 Mukerrer Sayili Resmi Gazete'de yayinlanan Karayollari Trafik Yonetmeligi'nin Gecici Trafik Belgelerinin Verilme Esaslari'ni tanimlayan ve "D" grubu Gecici Trafik Belgesi'ne dair aciklamalari kapsayan asagidaki maddeyi incelediginizde yurt disina OTV ve KDV odemeksizin vergisiz olarak satin aldiginiz aracla seyir halinde gitmek ve gidilen ulkede gumruk vergi/harclarini odeyerek tescil ettirmek ve kullanmak kolaylikla halledilebilecek bir seymis gibi gorunuyor.

Yonetmelige gore;

“D” Geçici Trafik Belgesi
MADDE 49- Yurt dısından satın alınan veya yurtdısına satılan araçların karayollarında sürülerek götürülmesi veya getirilmesi için verilen belgelerdir.
Bu belgeler, isteklilere; dilekçelerinde her türlü hukuki ve mali sorumlulugu kabul ettiklerini beyan etmeleri, araçların cins ve sayılarını, niteliklerini ve götürülüp getirilecegi ülkeyi belirtmeleri sartıyla 30 gün süre ile verilir.
a) Yurtdısından getirilecek araçlar için verilecek dilekçeye;
1) Her araç için yurtdısında da geçerli mali sorumluluk sigortası,
2) Proforma fatura örnegi,
3) Ithal izin veya yetki belgesi,
Eklenir.
“D” Geçici Trafik Belgesi verilen araçlarla, yük ve yolcu getirilmesi mümkündür. Bu belge ile birlikte verilen plakalar, araçlara bulundukları ülkede getirilecegi gün takılır ve yurda gelislerinde belge ile birlikte veren tescil kurulusuna iade edilir.

b) Yurtdısına götürülecek araçlar için verilen dilekçeye;
1) Her araç için yurtdısında da geçerli mali sorumluluk sigortası,
2) Ihraç izin veya yetki belgesi,
Eklenir.
Bu araçlar için verilen plakalar bulundukları yerde araçlara takılır, ihraç edilen ülkeye tesliminde sökülüp ilgililerce iptal edilir.

Burada temel konu "Ihrac izin veya yetki belgesi"nin yurt disinda yerlesik, gecerli calisma izinine sahip Turkiye Cumhuriyeti vatandaslarina verilip-verilemeyecegi, yani bu beglenin verilebilme esaslarinin neler oldugu sorusunun cevabidir.

Bu konuda bilgi sahibi kisilerden yardim rica ediyorum. Ayrica bu kapsamda islem yapmis -varsa- kisilerin de tecrubelerini paylasmalarini bekliyorum.

Selamlar... Ali OZCAN


customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey