Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Garanti Belgesi hakkında soru
Firmamız profesyonel amaçlı monitör ithalatı yapıyor. Bilindiği gibi Sanayi Bakanlığının hangi malların garanti belgesi ile satılacağına dair yönetmeliği var ve eki listesinde garanti belgesi düzenlenmesi gereken ürünler yer alıyor. Ancak 24 Mayıs tarihli yeni listede bizim ithal ettiğimiz ürünler kaldırılmış. Dolayısıyla yeni müracaat veya garanti belgesine model ilavesi yapamıyoruz. Öte yandan gümrükte gtip numarasına göre garanti belgesi gerekiyor.
Gümrük ve Dış Tic. Müsteşarlığının listeleri ve mevzuata göre bu ürünleri ithal etmemiz için muafiyet mi almamız gerekiyor. Yoksa listeler güncellenir de garanti belgesi düzenlemesi zorunluluğu kalkar mı? Gümrükçümüz, Dış Tic Müşteşarlığı ile Sanayi Bakanlığının aralarında anlaşmaları gerektiğini söyledi. Ama mevzuat ne der, nasıl işler çok bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey