Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: İthal canlı pet hayvanları getirtmek


Alıntı:
ozcan_ozdal´isimli üyeden Alıntı
Selamlar Ben 16.06.2008 tarihiyle memurluktan emekli olarak Yurt dışından
canlı pet ürünleri olarak, canlı kuş ve tropikal kuşlar getirterek bunların satışını yapmayı düşünüyorum .
  canlı ürünler yollayıcı  ve Avrupa tarafında  bu işler konusunda tüm hazırlıkları tamamlamış durumdayım.
   Türkiye'de İstanbul'da dükkan açarak o merkezden satışını yapmayı planlıyorum . Bana Kurmam gereken  ticari olarak sirket vb.Gümrük işlemleri konusunda  önerileriniz nelerdir  yurt dışı bağlantılı canlı kafes kuşlarıyla ilğili ticari işlemlerin  konusunda bana yardımcı olurmusunuz

Sayın ozcan_ozdal
Canlı hayvan ithalatı meşakkatli bir iştir tamda hayvan hastalıkları dünyada kol gezinirken genede hayırlısı olsun

Karşınıza çıkacak prosedürler

1-Standardizasyon 2008-5 Tebliğ Ek-2/A Canlı Hayvan ve Etlerin Serbest Dolaşıma Giriş Rejimi, Dahilde İşleme Rejimi, Hariçte İşleme Rejimi, Gümrük Kontrolü Altında İşleme Rejimi ve Geçici İthalat Rejimi’ne tabi tutulanlar için ilgili gümrük idaresince Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen Kontrol Belgesi aranır. Beyannamenin tescili sırasında insan sağlığı ve güvenliği, hayvan ve bitki varlığı ve sağlığı yönünden ilgili gümrük idaresince Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen Uygunluk Yazısı aranır.

2-Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin İthaline İlişkin Tebliğ 2008-22 ile CITES Sözleşmesi ve buna ilişkin yayımlanan Yönetmelik gereğince; isimleri belirtilen hayvan ve bitki türlerinin ithalatının kontrol altına alınmasını teminen Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen CITES belgesi gümrük beyannamelerinin tescili aşamasında aranır. İthalata ilişkin CITES belgeleri düzenlendiği tarihten itibaren 12 ay süreyle geçerlidir.

3- Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğünün http://yasakli.kkgm.gov.tr/Liste.aspx internet adresinde; hayvan hastalıklarından dolayı ÜLKE BAZINDA kısıtlama ve/veya yasaklama getirilen eşya GTİP ve tanımları yayınlanmaktadır. İnceleyiniz.

kolay gelsin