Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: lütfen yardım! 16kg. giyim eşyası gümrüğe takıldı DHL

Alıntı:
adlina´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba, internet üzerinden satmak üzere çinden mal almıştım, gümrükte takıldı. KAza geçirdiğim için şu an çalışamıyorum ama tedaviye ihtiyacım vardı ondan bu yolu denedim ve böyle oldu. Şimdi bi şekilde gümrüğe gidip ürünleri alacağım mecburen. Benim sorum şu:1. böyle yüksek ağırlıktaki eşyaların gümrükte takılmaması için hangi postayla ne şekilde gönderilmesi gerekiyordu. Örneğin okuduğum kadarıyla DHL ve FEDEX gümrükte takılırmış. Peki EMS? ya da tavsiye edeceğiniz başka yollar var mı? 2. sorum: ben şimdi bu ürünleri gitsem bedelini ödeyip alsam, ürün ticari ürün olduğu için herhangi bir yasal sürece tabi tutulur muyum? kanunen yani suç mu işledim? 3. hiç gitmezsem hakkımda yasal işlemler söz konusu olur mu? ürün kendiliğinden iade edilir mi? 4. Hem gidip ürünleri alıp hem de daha az para ödemenin bi yolu yok mu. Bu ürünlere bu kadar gümrük parası ödersem neredeyse hiçbir şey kazanamayacağım. Lütfen yardım edin ='(
Öncelikle geçmiş olsun. Sorularınızın yanıtlarına gelince , öncelikle ürünlerinizin gümrüğe takılması kilogram'dan değildir, size takılma nedeni olarak tam olarak ne dediler bunu bilmemiz lazım. Sizin gibi ürün getirenler yasal sınır olan 150 EURO sınırı içinde bir fatura düzenletiyorlar ama gümrük memurlarının bu işin uzmanı olduğunu unutmamak lazım. EMS ilede göndertseniz sonucunda gümrük muayne memurları gelen her ürünü tek tek kontrol ediyorlar . Falanca firmadan gelse takılır EMS ile gelse takılmaz gibi garanti bir durum yoktur. Neden takıldığını tam bilemediğim için önünüze çıkacak durumlar şöyle olabilir gibi tahminde bulunursam . Fatura bedeli , normal ürün bedelini yansıtmayacak kadar düşükse gümrük memuru kıymet takdire kadar yazabilir , bu süreç içerisinde siz malınızı alırsınız , sonrasında da kıymet takdirden gelecek sonuca göre vergisini ödersiniz. Kıymet takdirine itiraz hakkınız saklıdır ama henüz bu kıymet takdire itiraz edip kazananı ben görmedim. Diğer sorun ise eğer sizin getirdiğiniz ürünler markalı ürünler ise ürünlerin orjinal olduğunun ispatını isteyebilirler. Benim görüşüme göre sizin fatura bedelinizde sıkıntı var .
Hiç gidip almazsanız ürünler devlete kalır.
4. Hem gidip ürünleri alıp hem de daha az para ödemenin bi yolu yok mu? Böyle bir yol yok.