Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: Yolcu beraberinde Gıda Takviyesi

Alıntı:
bb34´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Gümrük memurları insiyatif kullanıp lehimize kararlar alabilir. Bu bizim gibi tüketiciler için çok iyi bir şey. Bu zamana kadar bunu çekemeyip olayın üstüne giden ithalatçı var mıdır bilinmez. Ama önemli olan kanunda düzenlenmiş ve hakkımız olan bir durumun sanki gümrük memurunun insafına kalmışız gibi görülmesi. Özet olarak evet gümrük memuru normalde ithalat kapsamında değerlendirilmesi gereken bir şeyin geçişine göz yumabilir, ancak kanunda açıkça belirtilen hükümlere aykırı olarak benim taşıdığım eşyaya alıkoymaya çalışırsa orada ben haklıysam bunu bilmeli ve ispat etmeliyim. O zaman bir sıkıntı olmaz işte. Burada öğrenmeye çalıştığım şey de bu. Genelgede gıdaların posta yoluyla getirilmesine değinilmiş, ilgili bakanlar kurulu kararında ise gıdadan bahseden bir madde yok. Numune ve onay gereksinimi de herhalde bir tek ithalat durumlarında geçerli şu ana kadar anladığım kadarıyla. Bu durumda yolcuların ticari mahiyet taşımayacak kadar yanında getirdikleri gıda takviyesini engelleyen bir şey yok gibi. Sanırım dikkat edilmesi gereken şey ticari olmayan miktar nedir? Kanunu tam incelemediğimden bunu bilmiyorum, nitekim ek-9'da da yer almıyor bu ürünler yanlış görmediysem. E 430 euro var diye bavul dolusu getirmek de olmaz mantıken. Sizin bilginiz var mı? Aynı çeşit üründen en fazla 3 paket olur filan gibilerinden?
Bakınız, burada sayfalarca aynı şeyler söyleyerek fikir alışverişinde-tartışmada bulunabiliriz. Ancak bu hiçbir şeyi değiştirmez. 19 Nisan genelgesinden önce, tamamen ithalatçı firmaları ilgilendiren bir tebliğ, gümrük idarelerince bireysel alımların bir çoğunu engelledi Ocak-Nisan arası. Özellikle özel kargo ve takipli posta seçeneğinde. Yani demek istediğim, gümrük idareleri bireysel alımlarla ilgili olmayan bir tebliği bireysel alımlara pekala uyguladı. Yorum yüzde yüz hatalıydı. Bunu gümrük müsteşarlığı bile kabul ediyordu, fakat gümrük idarelerine karışmadı, ya da müdahele etmek istemedi. Neden? Gümrük idarelerindeki yanlış uygulama görülürse, bunun çözümü sadece şudur: Tutanak tutturulur ve olay mahkemeye taşınır. Bu sürece girişmek te astarı yüzünden pahalıya gelir, kimse yanaşmaz. Sizin orada (gümrüklerde) memurla polemiğe girmeniz hiçbir şey ifade etmez. Yorum yorum yorum. Yoruma açık genelge hazırlandığı müddetçe bu sorunları hep yaşarız, sanal ortamlarda da tartışmaya devam ederiz.

Tek çözüm: Yoruma açık olmayan, açık net anlaşılır, sınırları belirlenmiş bir genelgenin yürürlüğe konmasıdır. Bu mevcut genelge boşlukları olan, kişisel yorumlara son derece müsait, neyin nereye nasıl uygulanacağı tam olarak belli olmayan, çelişkilerle dolu olduğu için her zaman uygulamada sorunlara gebedir. Bugün yolcu beraberinde 300-400 Avroluk ürün getirtirsiniz, yarın 50 Avroluk gıda takviyesi ürününüz bir memur tarafından "ilaç" olarak yorumlanıp alı konabilir (keza posta yoluyla gelen gıda takviyeleri miktarı ne olursa olsun "ilaç" olarak yorumlanıyor ve gümrüklerden çekilmesi için dr reçetesi hastane raporu isteniyor; ama milli sporcu belgesiyle alınabiliyor. Bu bile başlı başına bir çelişki değil mi? Milli sporcu olunca ne değişiyor, otomatikman dr reçetesi ve hastane raporuna mı sahip olunuyor? "Uygulamada çiftestandart." 5 Avroluk gıda takviyesini posta ile getirmek belli belgelerle mümkün olsun ama biri kalksın 400 Avroluk ürünü Bulgaristandan 5 dakikada getirtsin öyle mi? O ne ala memleket. Sonra posta yoluyla engellenmesinin nedeni olarak işi ticarete dökenler gösterilsin. Yolcu beraberi getirmeye kapı açarak bavul ticaretine eyvallah, posta ile gelenlere yasak. Bu bile genelgenin nasıl çelişkilerle dolu olduğunu gösterir. ). Siz neye göre alı konduğunu sorarsınız tabi. Sonuç: ürünü getiren için boş bir tartışma ya da yukarıda anlattığım astarı yüzünden pahalıya gelecek olan bir hukuki süreç.