Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Oto Gösterge Saatleri İthalatı
Arkadaşlar merhaba,

Herkese hayırlı işler dilerim. Ben ithalat işlerinden hiç anlamadığım halde bir işe kalkıştım. AB Üye ülkelerin biriyle ürünlerini Türkiyede satmak için distribütörlük anlaşması yapmak üzereyim. Ürünler tuning otomobil gösterge saatleri. GTİP numaraları ve ürünlerin tanımları aşağıdaki gibidir. Yaklaşık olarak 1 dır bu ürünlerin gümrüklemesi ile ilgili bir bilgiye ulaşamadım. gümrükforum.com sitesinde sorularıma cevap bulacağıma kanaat getirdim ve üye oldum.

90. FASIL

9029.20 HIZ GÖSTERGELERİ VE TAKOMETRELER, KARA TAŞITLARINA MAHSUS HIZ GÖSTERGELERİ

9029.20.31.10.00 ELEKTRONİK VEYA ELEKTRİKLİ OLANLAR
9029.20.31.90.00 DİĞERLERİ
9029.90.00.00.00 AKSAM PARÇA VE AKSESUARLAR

Bu GTİP Numaralarının karşısında vergi haddi 40 ve 50 olarak belirtilmiş bu raklamlar ne anlama geliyor. Sütunda adet kısmı boş bırakılmış. Bu rakamlar en fazla 40 yada 50 tanemi getirebileceğimi söylüyor ?

Ayrıca DIŞ TİCARET MÜSTEŞARLIĞININ Sitesinde yine bu GTİP numaralarının karşılığında AB ülkeleri vergi oranı 2,2 ve 2,6 olarak belirtilmiş. Yani % olarak vergi oranı anlamınamı geliyor ?

İlk mal alım limitim yani yabancı firmanın hesabına yatıracağım rakam 375 ile 2.000 EURO arası. Adet ise 5 ile 40 arası. Herbir ürünün boyutu 10 adet kutulu müzik cd si kadar ağırlığı ise 250 gram.

Bu işin ticaretini yapacağım ve kanunlara uygun şekilde ithal etmek istiyorum.
Gümrükte yapacağım masraflara göre maliyet hesabı çıkaracağım.
Ürünleri Lojistik Firmalarımı yoksa Kargo Firmalarıylamı getirteyim ?
Karamı, havamı yoksa deniz yoluylamı gelsin ?
Bana bu ürünlerin vergi hesaplamasını anlayabileceğim şekilde izah edebilirmisiniz ?

Herkese hayırlı işler dilerim. Saygılarımla...

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey