Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart ihracat edilen malın mahrece iadesi
Selam Arkadaşlar,
Şu an büyük bir problem yaşamaktayım. Aralık 2007 tarihinde Kırgızistan a mal gönderdim. Alıcı Bişkekte Kurulu Amerikan firması ve teslim adresi Amerikan hava üssü ,mallar türk menşeili . Aralık ayında Özbekistanda seçimler oldu ve antiamerikancı bir hükümet kuruldu ve bizim mal özbek üzerinden kırgız a geçiyordu. Tırlar özbek geciş paralarını ödemişler içeri girmişler ve özbek hükümeti tarafından tampon bölgeye geri döndürülerek geçiş izni vermediler . 3 aya yakın tır şirketi ve bişkek teki amerikan firması amerikan elçiliği türk elçiliği ile girişimlerde bulundular ama bir türlü özbek hükümetinden geçiş iznini alamadılar. nakliye firması geçen hafta özbekten mahrece iadesi aldığını söyleyerek malları geri döndürmüş bu sefer iran amerikan malı diye bazargan da tutuyormuş . ama sonuçta ne bişkek teki firma onayı nede benim onayım olmadan mallar tc ye geri dönüyor ve nakliye şirketi bekleme ücretini bizden talep edeceklerini beyan etti.
şu an öğrenmek istediğim konu benim iznim olmadan veya amerikan bişkek firmasının izni olmadan varış gümrüğüne varmadan bi mal transit geçiş yapılacak bir ülke tarafından nasıl mahrece iade işlemi ile geri döndürülebilir.
Yardımcı olursanız sevinirim
Saygı ve Selamlarımla

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey